Nejčastější chyby v cestě za štíhlou linií

Nejčastější chyby v cestě za štíhlou linií

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nadměrná nabídka levného a často i nekvalitního jídla, sedavý styl života a nedostatek pohybu, to jsou zásadní příčiny, které vedou k šíření obezity. Mnozí z nás s kily chtějí bojovat, ale přemíra informací o výživě a o cvičení paradoxně může od záměru odradit.  Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se dopouštíme?

Diety a hladovky

Diet slibujících vysněnou postavu v současné době existuje tolik, že je pomalu nelze ani spočítat. Známe krabičkovou dietu, sacharidové vlny, Atkinsonovu dietu, banánovou dietu, dělenou stravu, dietu podle krevních skupin, Dukanovu dietu, jogurtovou dietu, proteinovou dietu a mnoho dalších. Všechny přitom lákají na viditelnou změnu za krátkou dobu. A všechny jsou také v rámci delšího časového úseku k ničemu. Zakládají se na striktních omezeních ve výživě, které sice nesou kýžené výsledky, neblaze známý jojo efekt je tu však zaručen. Úprava jídelníčku totiž nemůže být účelová, ale je třeba ji pojmout jako nový životní styl, u kterého již vydržíme. Pokud trpíme obezitou a ne nadváhou, je redukční dieta v mnoha případech nevyhnutelná. Doporučujeme však navštívit výživového poradce, který na základě naší zdravotní situace dokáže navrhnout vyvážený a zdravý jídelníček.

Jen pohyb nestačí

Ani lidé, kteří se na úpravu jídelníčku nezaměří a vysněné postavy hodlají docílit pouze formou pohybu, kolikrát nevidí vytoužené výsledky. A to čistě z toho důvodu, že jídlo a pohyb jdou ruku v ruce. Logické je, že při větším výdeji energie než doposud, je třeba mít i souběžně s tím větší energetický příjem. A pokud jej nemáme, tělo najede na úsporný režim a přijaté živiny si schovává do zásoby. Výjimkou poté nemusí být úbytek na váze, ale dokonce i přibírání. To může jedince samozřejmě demotivovat a jakékoli další pokusy o změnu nám již nejsou po chuti. I z toho důvodu je efektivní si pro začátek nechat poradit. „Mně v hubnutí pomohly návštěvy v centru Petra Havlíčka v rámci projektu „Změním se“. Ten mi vypracoval jídelníček s přihlédnutím na celiakii, a díky tomu jsem se naučila volit vhodné potraviny, hlavně správné množství a časový rozestup. Hubnutí šlo lehce, nepociťovala jsem žádný hlad, ani chutě. Celkem se mi podařilo zhubnout 15 kilo.“, říká Ludmila N., účastnice projektu, který pro své pojištěnce finančně zaštituje Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky.

Chybně prováděné cviky

Chybně prováděné cviky jsou jednou z nejčastějších příčin, proč centimetry ne a ne jít dolů. Tvrzení, že jakákoli pohybová aktivita je lepší než žádná, je sice ve spoustě ohledech pravdivé, našemu účelu však neposlouží. Naopak, pokud cvičíme nesprávně, koledujeme si akorát o zranění, či v lepším případě, o zbytečné hodiny v posilovně. U každého cviku, který provádíme, bychom měli vědět, které svaly při něm mají zabírat a které naopak nikoli. Ideálním příkladem chybně prováděného cviku jsou třeba sedy lehy, u kterých si lidé do základní pozice často pomáhají švihem, a tím namáhají zádové svaly. Správně má být tento cvik prováděn tahem a zabírat mají přímé břišní svaly. Při našich začátcích je tedy lepší přizvat ke svému snažení trenéra, který nám pomůže se správným provedením a může i sestavit základní cvičební plán, který nám dá do budoucna alespoň představu, jak by mělo naše úsilí vypadat.

Emoční nerovnováha

Další příčinou, proč hubnutí a celková změna životního stylu nejde podle našich představ, je naše emoční nerovnováha. „Nemůžete najednou řešit deprese, smutky či hněvy a do toho zároveň hubnout. Vaše pozornost je pak rozmělněna do dvou věcí a vy nemáte šanci řešit vše najednou. Lidé se o to však často snaží a podle mě je toto jeden z hlavních důvodů, proč selhávají. Nejprve je třeba vyřešit si to důležité a až poté vše ostatní.“, říká pro ZP MV ČR Richard Husovský, certifikovaný poradce pro výživu. S tím souvisí i nutnost mít ráda sám sebe. Často máme tendence se za každé uklouznutí trestat, zpytovat svědomí a být na sebe extrémně přísní. Za těchto podmínek však nikdy nedosáhneme toho, abychom se sebou a se svojí postavou byli spokojení.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: