Nehoda v zahraničí: Tipy, jak postupovat

Nehoda v zahraničí: Tipy, jak postupovat

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Sezona adventních trhů je tu a mnozí z vás plánují vyrazit do sousedních zemí za svařeným vínem a vánočním punčem. Co když se ale stanete účastníky dopravní nehody? Přečtěte si, jak byste měli postupovat.

Před cestou

Než vůbec vyrazíte, ověřte si stávající podmínky vašeho pojištění. Máte jen povinné ručení? Zjistěte limity pojistného plnění a jaké asistenční služby můžete využít a v jaké vzdálenosti od domova. Pokud máte pochybnosti, že je stávající povinné ručení dostačující, připojistěte se. Havarijní pojištění lze nyní sjednat i na kratší časový úsek, například na dobu jednoho měsíce. Do rizik určitě zahrňte připojištění čelního skla.

Nabídky pojišťoven si můžete srovnat online na srovnávači pojištění Klik.cz. Vybrané pojištění pak můžete rovnou i zaplatit a platí ode dne, který jste si sami zvolili. Havarijní pojištění může být sjednané u jiné pojišťovny, než u které máte uzavřené povinné ručení. Také se ujistěte, že máte ve voze formulář sloužící k sepsání záznamu o nehodě, zelenou kartu a technický průkaz. Pro jistotu zkontrolujte i povinnou výbavu.

Při nehodě

Pokud na cestě dojde k nehodě, vyvstává nejčastěji otázka, zda je nutné volat policii. Tu byste ve všech zemích měli volat v případě, že bude někdo zraněn. Co když se ale jedná jen o škrábance? Každá země má povinnost volat policii k nehodě jinou, toto si zjistěte před cestou. Rozhodnete-li se policii nevolat, informujte v první řadě pojišťovnu, u které máte sjednané pojištění. Zaměstnanci asistenční vám mohou poradit, jak postupovat.

V každém případě však budete muset vyplnit záznam o nehodě. Vyplňujte ho ve svém mateřském jazyce. Nezapomeňte označit okolnosti nehody a uvést počet zaškrtnutých bodů. Formulář by měli podepsat všichni účastníci nehody. Je-li viníkem někdo jiný, vyfoťte si jeho doklady a zelenou kartu, budete to později potřebovat. Následně si ponecháte originál záznamu a kopii dáte druhému řidiči.

Fotit byste měli i místo nehody a vozidla jako taková. Na nic nezapomeňte a raději pořiďte více fotek z různých úhlu. Čím více materiálu, tím lépe. Pokud budete mít vše zdokumentované, pomůže vám to v další komunikaci s pojišťovnou.

Po nehodě

Pokud nehodu zaviníte vy, vše následně nahlaste vaší pojišťovně. Pokud je viníkem někdo jiný, měli byste se správně ozvat pojišťovně řidiče viníka a po ní vymáhat zaplacení škody. Některé pojišťovny dokonce nabízí možnost připojistit si službu, díky které vy nemusíte řešit vůbec nic a vaše pojišťovna bude s pojišťovnou viníka komunikovat bez vás. Peníze na opravu dostanete v takovém případě od své pojišťovny a nečekáte na vyjádření druhé pojišťovny. To, zda tuto službu pojišťovna nabízí, také zjistíte při porovnání pojištění online.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: