Strach z onemocnění rakovinou má přirozeně každý z nás. Nemusíme ho však vnímat pouze negativně. Nedovolte, aby vás obavy ochromily, a naopak je berte jako pozitivní motivaci k tomu, abyste poctivě dbala na prevenci. Preventivní vyšetření mají dvojí podobu, a to domácí samovyšetření a vyšetření pomocí přístrojů ve specializovaných centrech. Kde se nacházejí a co vás tam čeká?
Každý z nás zná přímo či nepřímo někoho, kdo onemocněl rakovinou a jehož diagnóza byla navzdory prodělaným léčebným procedurám smrtelná. Takové příběhy se neposlouchají hezky, a i když se nám nebo našim blízkým dosud nic podobného nepřihodilo, jejich vlivem v nás klíčí strach. Strach z něčeho neznámého, nekontrolovatelného, nepředvídatelného. Většina lidí klade mezi rakovinu a smrt rovnítko, přitom to tak ve většině případů zdaleka není. Vyslechnout si tuto diagnózu nerovná se ortelu smrti, zvláště pokud je zhoubné bujení buněk v těle zachyceno včas. A právě na včasném záchytu nemoci v raném stádiu má významný podíl nezanedbaná prevence.
Proti strachu z neznámého se nejlépe vyzbrojíte informacemi. Zajímejte se aktivně o prevenci, zjistěte si, zda patříte do ohrožené skupiny, zorientujte se v možnostech léčby a projděte si také některá fakta a statistiky. Když budete dostatečně informována, pak přijdete na to, že u řady forem rakoviny máte štěstí v neštěstí, neboť u včasného odhalení nemoci budete mít vysoké procento naděje na úspěšné vyléčení a návrat do běžného života. Právě rakovina prsu patří ve vyspělých zemích k nejčastěji diagnostikovaným druhům rakoviny u žen, současně však také k nejúspěšněji léčeným.
Prevence, půl zdraví
V otázkách prevence, diagnostiky a léčby vám mohou být nápomocné lékařské kapacity z mnoha oborů, stejně jako specializovaná pracoviště se zaměřením. Klíčovou osobností je gynekolog, který by měl pacientce poskytnout základní vhled do problematiky. Měl by být připraven poradit i pomoci s otázkami kolem samovyšetření a být důkladně obeznámený s rodinnou i gynekologickou anamnézou. Po dosažení věku 45 let také ženský či praktický lékař vypisuje žádanku na mamografický screening, jenž umožňuje důkladně vyšetřit prsy. V mladém věku do 40 let je toto vyšetření zbytečnou zátěží pro tělo, navíc je mléčná žláza u mladších žen hutnější a není průhledná natolik, aby poskytla průkazné výsledky.
„V České republice je od roku 2002 celoplošně nastavený systém sledování žen s cílem odhalit případný prsní karcinom v raném stádiu. Všechny ženy jsou po dovršení 45. roku zvány pravidelně každé dva roky na mamografické vyšetření, které hradí zdravotní pojišťovna. Pokud však žena patří například díky pozitivní rodinné anamnéze do ohrožené skupiny, má nárok na bezplatné vyšetření i dříve,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Brousilová z Mamodiagnostického centra Beroun, které patří ke špičkovým zdravotnickým zařízením tohoto typu u nás. Zdejší lékařský tým složený z renomovaných kapacit se specializuje na veškerá onemocnění prsu a prosazuje vstřícný, přátelský přístup k pacientkám. „Všem ženám doporučuji, aby zbytečně neotálely, a o prevenci se aktivně a z vlastní iniciativy zajímaly. Mamografického vyšetření se není třeba obávat, není bolestivé. Může být pouze chvilkově nepříjemné, protože při vyšetření mamografem dochází ke stlačení prsu. Je to otázka chvilky a za ten pocit klidu a jistoty to stojí,“ pokračuje. „Díky mamografickému screeningu je možné prsní nádor odhalit včas, což je polovina úspěchu na cestě k vyléčení. Právě díky tomuto přístroji se úmrtnost na rakovinu prsu v České republice v posledních letech podstatně snižuje,“ uzavírá MUDr. Brousilová.