Na změnu zdravotní pojišťovny máte už jen pár posledních dní

Na změnu zdravotní pojišťovny máte už jen pár posledních dní

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Zdravotní pojištění v České republice je ze zákona povinné. Každý občan musí být zdravotně pojištěn, ale výběr zdravotní pojišťovny je zcela na každém z nás. Přemýšlíte-li o změně zdravotní pojišťovny, zamyslete se nad několika důležitými body, popřípadě dejte na doporučení vašeho lékaře, příbuzného či známého.

Rozhodující faktory

Většina pojištěnců často přemýšlí nad několika základními ukazateli. Jedním z nich je ten, jaké má pojišťovna pokrytí v místě bydliště. Měnit kvůli změně pojišťovny lékaře totiž není nic příjemného. Faktem však zůstává, že u velkých stabilních zdravotních pojišťoven se takového problému obávat nemusíte. Dalším faktorem, který ovlivňuje rozhodnutí o změně, je i to, jaké pojišťovna nabízí bonusové programy a jiné benefity. Není však od věci zaměřit se i na jiné ukazatele, které byste mohli v budoucnu ocenit.

Přemýšlíte-li o změně, vybírejte v první řadě takovou pojišťovnu, která má stabilní zázemí a tradici na trhu. Přestože se to může zdát jako klišé a pro vás více či méně nedůležité, zdravotní pojišťovny dodržující své závazky vám dají záruky kvalitní lékařské péče. S tím nepřímo souvisí i to, kolik doktorů a zdravotnických zařízení s nimi spolupracuje. Taktéž se zaměřte na to, jak mají pojišťovny efektivní internetovou komunikaci s klienty. V dnešní době již existují aplikace na to či ono a jen málo pojišťoven jde s dobou. Jedna z nich je například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, která svým pojištěncům nabízí mobilní aplikaci Karty života – ZP211. S touto aplikací můžete sledovat, kolik přesně stojí vaše zdraví. Naleznete zde i souhrnné informace o vašem zdravotním stavu, prodělaných operacích, alergiích a užívaných lécích, což jsou velmi důležité informace například pro lékaře záchranné služby. Nebo pokud jste OSVČ, pak v aplikaci naleznete přehledy vašich plateb a pojistných dob a pro všechny zapomnětlivce je zde i jejich průkazka pojištěnce v elektronické podobě.

 

Zdravotní pojišťovna roku 2015

Nezisková organizace HealthCare Institute v loňském roce uspořádala mezi řediteli českých nemocnic, lékaři a pacienty soutěž, která probíhala ve třech etapách. V první etapě odpovídali ředitelé 64 nemocnic s akutními lůžky z celé ČR, ve druhé pak 700 ambulantních specialistů jako jsou praktičtí lékaři, gynekologové, internisté, kardiologové, stomatologové a další. Ve třetí etapě byli dotazováni samotní pacienti – klienti zdravotních pojišťoven. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR zvítězila v prvních dvou etapách, ve třetí byla druhá. Celkově tedy získala prvenství a ocenění Zdravotní pojišťovna roku 2015.

 

Jak změnit pojišťovnu?

Podrobné instrukce najdete na webových stránkách vámi vybrané pojišťovny. Letošní novinkou je možnost přechodu k jiné pojišťovně ve dvou přestupních termínech, ten první končí za pár dní 31. 3. Stihnete-li vyplnit formulář dostupný i online a zašlete ho zpět pojišťovně s podpisem, klientem nové zdravotní pojišťovny se stanete od 1. července tohoto roku. Pokud byste se k přestupu rozhodli až v období od července do září, pojištěncem se stáváte od 1. ledna následujícího roku. Stále platí, že změnit pojišťovnu je možné jednou za rok, a to vždy k 1. kalendářnímu dni pololetí.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: