Minimalistický interiér, ve kterém se odráží láska k přírodě

Minimalistický interiér, ve kterém se odráží láska k přírodě

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Vzrůstající urbanizace a pokrokové technologie nás paradoxně vedou čím dál více k tomu, abychom znovu obnovili spojení s přírodou a objevovali její krásy. I když žijete v malém městském bytě, existuje mnoho nápadů a tipů na to, jak si doma vybudovat klidnou a ničím nerušenou oázu plnou harmonických prvků a zelenolisté flory. Jak na to, vás inspiruje známá interiérová designérka Anke Glut.

„Sílící urbanizace a rušný styl života nás vede k tomu, abychom si přírodu přinesli zpátky do světa bydlení. Navzdory vyspělému digitalizovanému světu, kde nás na každém kroku doprovázejí pokrokové technologie, zůstává pro mnohé krása přírody a jejích substancí středem pozornosti i nadále. Pokud chcete do vašeho domova promítnout harmonické prvky z přírody, vsaďte na nábytek z přírodního, světlého dřeva a doplňky z hrubého kamene. Tuto základní kombinaci skvěle doplní v přirozeném toku barev tkaná či vázaná vlna,“ radí Anke Glut, známá interiérová designérka, která svůj osobní i profesní život spojila s Českem.

Anke Glut vyrůstala v Německu, kde dokončila studium na vysoké škole, ale první pracovní a životní zkušenosti získala v Belgii. Dlouhá léta je jejím domovem právě Česká republika. Tady spoluvybudovala a deset let řídila společnost zabývající se prodejem podlahových krytin. Ve své profesi bytové architektky a designérky se věnuje práci s novostavbami i rekonstrukcím budov s delší historií, a to jak v bytovém, tak komerčním sektoru.

Minimalisms a větší sepětí s přírodou

Poslední roky si nejde nevšimnout obrovské vlny popularity minimalismu, zvláště jeho skandinávské podoby. Proč je v současné době tolik oblíbený i v našich zeměpisných šířkách?

„Transparentní materiály, jemné, světlé barvy a jasné tvary nejsou zrovna definicí útulnosti, za to působí velmi uklidňujícím dojmem. A přesně to se skrývá za trendem optické prázdnoty – tzv. minimalismem. Pro větší uklidnění jsou obytné místnosti zařízeny tak, aby nepůsobily okázale a negenerovaly tolik vzrušujících podnětů. Lidé, kteří si tento styl vyberou, jdou zpravidla za touhou po opravdovém uklidnění a tichu. Je to dokonalý protipól k našim uspěchaným životům, kdy musíme každý den čelit nespočtu vjemů, které se ucházejí o naši pozornost. Jemná zelená, hnědá, křehká růžová, šedá a hodně bílé jsou v takovém interiéru vítané. Signalizují otevřenost a pochopení a to působí sympaticky a pozitivně,“ vysvětluje Anke Glut.

Zelené plíce interiéru

Živé pokojové rostliny jsou krásným a přirozeným doplňkem do interiéru. Volte rostlinné druhy nenáročné na péči a zálivku a dobře promyslete jejich umístění na správné stanoviště podle toho, jaké má rostlinka nároky. „Jedním ze silných trendů současnosti je, aby zvolené květiny vhodně doplňovaly celkový prostor a ladily s vaším stylem. Některé pokojové rostliny navíc umí překvapit i tím, že jsou užitečné. Bez nároků na velkou péči jsou schopny z domácího ovzduší filtrovat škodlivé chemické látky, jako formaldehyd či benzen, a odebírají ze vzduchu oxid uhličitý, zatímco do něj zpět vracejí kyslík. Patří mezi ně tzv. tchýnin jazyk, banánovník, filodendron, fíkus, dracéna či lopatkovec,“ říká Anke Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: