Máte doma prvňáčka? Připravte se na důležitý životní mezník

Máte doma prvňáčka? Připravte se na důležitý životní mezník

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Hola, hola, škola volá! Konec prázdnin se nezadržitelně blíží. Zatímco předškoláci jsou zpravidla plni vzrušení a očekávání, rodiče cítí velkou zodpovědnost a nervozitu z toho, aby vše proběhlo hladce. Bude se dítěti v novém prostředí líbit? Najde si kamarády? Bude zvládat učivo? Zmírněte nervozitu na minimum.

Možná máte doma natěšeného prvňáčka, pro kterého nejsou písmenka ani čísla španělskou vesnicí, bezproblémově navazuje nové kontakty, nestydí se a na první školní den nebude moct ani dospat. I tak buďte raději připraveni na prudkou změnu. Tuto počáteční euforii může záhy vystřídat rozčarování z toho, že si najednou nemůže hrát podle libosti jako ve školce. Volnější režim vystřídá pevný řád, kdy je od dítěte vyžadováno, aby tři čtvrtě hodiny v klidu sedělo a nevyrušovalo, spolupracovalo s paní učitelkou a svědomitě se připravovalo na každé vyučování. To vše je nesmírně náročné, zkrotit dětský temperament proto nebývá nejlehčí.

Rodičovské zázemí a podpora

Důležité je, aby děti ze strany rodičů cítily oporu a porozumění. Nesmí si připadat, že jsou v tom samy, vydány napospas velkému, neznámému světu, jehož pravidlům ještě úplně nerozumí. Buďte trpěliví, láskyplní, ochotně odpovídejte na zvídavé otázky, o všem si společně povídejte. Tím zmatené dětské duši dodáte pocit zázemí a bezpečí. Rozhodně se neuchylujte k odsekávání a zlehčování způsobu, jakým dítě pravidelné usedávání do školních lavic prožívá. Nefňukej, do školy musí chodit všichni! Koukej se snažit, podívej, jak je sousedovic Madlenka hodná a na nic si nestěžuje! Právě takové věty by měly být tabu, nechcete-li zastrašováním nevědomě zasít semínko úzkosti, jež může později vyklíčit v neurózu. Každé dítě je jiné, nelze uplatňovat jednotný mustr. Nepropadejte přehnanému srovnávání. Jsou věci, které nelze spočítat, změřit a zvážit, a tudíž ani vzájemně porovnat. Mezi ně dětská individualita bezpochyby patří.

Nákup školních potřeb

Srpen je obdobím, kdy se úzkostlivé maminky věnují nákupu pomůcek a dělají seznamy všeho potřebného. Nenervujte se tím, že při nákupu v návalu jiných starostí na něco důležitého zapomenete. První týdny po zahájení školního roku beztak víceméně slouží k tomu, aby se děti adaptovaly na nový režim. Bez výčitek svědomí tedy můžete zapomenuté potřeby dokoupit ještě v září nebo říjnu. Co byste ale měli mít přichystané a vybrané už s předstihem, je základní výbava. Do té patří zejména aktovka či batoh, penál a v něm ořezané tužky a pastelky, ořezávátko, guma a nůžky.

„Tou zdaleka nejdůležitější položkou na seznamu školních pomůcek je školní taška. Jejímu výběru bychom měli věnovat maximální pozornost a nespokojovat se s narychlo vybraným křiklavým modelem z tržnice za pár stovek,“ říká Ing. Pavel Smilek, ředitel českého výrobce školních tašek a jiných doplňků Leasyn. „Nejde tu jen o praktičnost a účelnost, ale především o zdraví. Správné školní zavazadlo by mělo mít anatomicky tvarovaná a vyztužená záda s měkkým polstrováním, dostatečně široké popruhy, reflexní prvky pro zajištění bezpečnosti v blízkosti dopravní komunikace a pevné dno s plastovými nožičkami. Konstrukce musí být tuhá a zároveň lehká, aby nadměrně nezatěžovala dětské tělo ve vývinu,“ doplňuje rozhodující kritéria pro výběr Smilek.

Nepředstavujte si, že se s úderem 1. září vaše dítko promění ve vzorného školáka, vždy pečlivě připraveného, s úkoly napsanými včas a dokonale ořezanými pastelkami. Chce to čas, než si dítě najde svůj rytmus, podle kterého bude schopné fungovat. Nezapomínejte chválou ocenit první školní úspěchy, ale povzbuzujte i tehdy, když se něco nebude dařit. To druhé je dokonce možná důležitější.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: