Křišťálové doplňky do bytu jsou ozdobou moderních i klasických interiérů

Křišťálové doplňky do bytu jsou ozdobou moderních i klasických interiérů

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Křišťál. Je skvostný v čirém, zabarveném i broušeném pojetí. Pouhý jeden závěsný krystal dokáže vnést do interiéru vzdušnost a eleganci. Pro neznalce možná přežitek a doplněk vhodný jen do zámeckých komnat, pro všechny ostatní však nepostradatelný prvek v moderním i klasickém interiéru. Český křišťál má dlouhou tradici a těší se světovému ohlasu. Z toho těží malé české rodinné firmy, které za pomoci tradičních technologií a ruční práce dovedou vyrobit křišťálové výrobky, kterou svou kvalitou a zpracováním předčí mnohé světové výrobce.

Křišťál má v Čechách dlouhou tradici. Už ve 13. století se v oblasti Jizerských a Lužických hor začaly vyrábět výrobky ze skla a křišťálu, protože zde bylo dost vhodných surovin. Přes dlouhou historii překračující mnohá staletí se dodnes v bydlení stále prosazuje v mnoha podobách a je považován za módní prvek, který však nestárne. Uznávaní bytoví architekti a designéři s ním pracují rádi a s velkou oblibou jej začleňují do všech typů interiérů. Dobře se kombinuje s jinými materiály, jako je kámen, dřevo a kov, a rozhodně neplatí, že si k němu musíte zároveň pořídit i látkové tapety nebo nábytek v barokním stylu. Křišťálové doplňky vyniknou v minimalisticky zařízeném interiéru i interiéru, kde se snoubí hned několik stylů.

Po staletí módní křišťál

Díky mnohaleté historii a tradici zpracování patří křišťál mezi naše nejvýznamnější vývozní artikly – křišťálové výrobky z dílny tradičních českých firem zdobí domy celebrity, sídla králů a paláce šejků po celém světě. Malé české podniky zabývající se výrobou křišťálových lustrů a dalších výrobků ze skla i křišťálu pracují s tradičními technologiemi a kladou důraz na ruční práci, preciznost a kvalitu materiálu. Z jejich dílen tak vycházejí jedinečné výrobky, které nejenže obstojí na světovém trhu, ale patří dokonce ke špičkám ve svém oboru. Skvělým příkladem je rodinný podnik Blažek Glass, který v současnosti vede paní Lenka Zdobinská, vnučka samotného zakladatele. Vyrábí a do celého světa dodává tradiční skleněné pilníky, dekorované sklo, křišťálové urny a zařízení do bytu ze skla i křišťálu včetně doplňků. Návrhy a design výrobků vznikají ve spolupráci s externími designéry, ale převážně si kolekce navrhují sami v úzkém týmu zkušených brusičů a dekoratérů firmy Blažek Glass.

Letos budou také zástupci firmy již podruhé vystavovat na Designbloku. „Hlavní novinkou pro letošní ročník je set koupelnových doplňků z ručně broušeného křišťálu včetně nádherného, masivního kulatého umyvadla v dekoru Morphology Matte. Umyvadlo je určené do luxusních koupelen a skvěle se vyjímá na dřevěných nebo kamenných deskách, které materiálově kontrastují s lehkým křišťálem. Poprvé jsme ho prezentovali v rámci prestižního veletrhu NY NOW ve Spojených státech, kde vzbudilo velký ohlas, říká Barbora Hanousková z Blažek Glass. Tématem letošního ročníku Designbloku je sport, tématu se proto budou v expozici věnovat souborem sportovních pohárů a trofejí z křišťálu. S výrobou trofejí a ocenění všeho druhu mají ve firmě bohaté zkušenosti. „Vyráběli jsme trofeje pro prestižní sportovní akce typu Světový pohár ve vodním slalomu v Tróji a Motocross Grand Prix of Czech Republic. Dlouhodobě dodáváme trofeje pro golfové turnaje do klubu Sand Martin‘s Holes v Mladé Boleslavi,“ doplňuje Hanousková.

Na loňském Designbloku vystavovali křišťálová světla s volně nastavitelnou barevností v rámci RGB spektra. Jednalo se o ručně broušené křišťálové lampy s nerezovými podstavci, na jejichž designu spolupracovala firma Blažek Glass s designérkou Lenkou Súkupovou. Lampy se staly součástí portfolia a vystaveny budou i letos.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: