Klidný spánek dětí v několika krocích

Klidný spánek dětí v několika krocích

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

I když jako rodiče milujeme své dítě nade vše, jsou chvíle, kdy spíláme na nelehký úděl člověka snažícího se vychovat vlastního potomka a nejraději bychom si vzali od rodičovských povinností dovolenou. K takovým momentům patří i chvíle, kdy s dítětem chvíli před spaním šijí všichni čerti, místo aby se pozvolna zklidnilo a naladilo na usnutí. Naštěstí existuje pár triků pro pokojné uspávání a ničím nerušený spánek po celou noc.

  1. Pravidelný režim

Malé děti potřebují, aby svět, který je obklopuje, byl pro ně čitelný a důvěrně známý. Neustálé změny, časté výkyvy a nepravidelnost jako taková je vyvádějí z rovnováhy, o níž si mají ve zvyku říkat právě onou neutišitelností, vzdorováním, přehnanou mírou aktivity v době, kdy se mají chystat ke spánku, a drobnými dětskými rebeliemi. Na spánek, který přijde vzápětí, dítě pomůže naladit rituál v podobě nějaké aktivity. Dítě si na tento sled činností navykne a bude například vědět, že po dvaceti- až třicetiminutovém předčítání pohádek přijde chvíle na rozloučení a přání dobré noci. Odborníci však nedoporučují takové aktivity, jež si žádají zvýšenou pozornost, usilovné soustředění a větší fyzickou aktivitu. Vhodné je po koupeli zavést třeba masážní rituál, zmíněné předčítání knížek či zpívání ukolébavek.

  1. Místnost vhodná pro spánek

Pokud si myslíte, že stačí zajistit místnost, kam nedoléhá žádný hluk, pak vězte, že je to pouze jedno z kritérií. Kromě klidu a ticha by měla být místnost tmavá s přijatelnou teplotou. Nedoporučuje se ani přehnané vytápění v často mylném domnění, že větší teplo bude mít na ratolest tišící účinek. Častým tématem diskusí rodičů je také otázka, zda je pro spánek vhodnější ničím nerušený klid, nebo je přijatelná určitá míra zvuků z dalších místností. Na to neexistuje jednoznačná odpověď. I dospělí mají spací návyky rozdílné. Zatímco někdo vyžaduje ticho, že by byl i špendlík při dopadu na zem slyšet, jiný naopak vyžaduje např. zvuk televize, hluk z ulice či hlasy druhých z ostatních pokojů. Obecně vzato mezi pediatry převládá názor, že mírné pronikání hluku není na škodu a klidnému spánku nijak nevadí.

  1. Speciální hračky pro navození poklidné atmosféry

Hračky dnes už dětem neslouží pouze na hraní za bílého dne, ale mohou je také provázet při přechodu z fáze bdění do fáze snění. Inovace v hračkářském průmyslu přivedly na trh speciální kolekci hraček, které pomáhají dětem usnout a rodičům značně zjednodušují život. „Na základě konzultací s poradním sborem pediatrů vznikla unikátní kolekce hraček Cloud B. Je vyrobena z kvalitních materiálů, umí přehrávat uklidňující melodie a promítat zajímavé efekty. Na jejím vývoji a konstrukci se podílela celá řada odborníků. Vznikl tak jedinečný výrobek, poskytující klidný a bezpečný spánek, který si zaslouží každé dítě. Každé dítě ho navíc potřebuje pro svůj zdravý vývoj,“ říká Marcel Pech, marketingový ředitel prodejce hraček Pexi. „Oblíbený je třeba chameleon Karlík. Je vyrobený z jemné plyše a svými duhovými světýlky vyvolává v dětech různobarevné snové fantazie. Umí navíc přehrát dvě pohodové melodie – jamajskou a zvuky deštného pralesa,“ pokračuje Pech. Plyšová zvířátka fungují na klasické baterie a mají zabudovaný automatický vypínač po 45 minutách.

  1. Berte v úvahu přirozenou potřebu spánku a signály těla

Co to znamená? Věnujte pozornost přirozeným signálům únavy. Pokud dítě zívá, mne si oči, hraje si s vlásky či se tahá za uši, nemusí to znamenat, že se nudí, ale že je unavené a tělo si říká o spánek. V žádném případě bychom ho za takové situace neměli vytrhávat z tohoto naladění tak, že se ho budeme snažit násilně probrat z mátožného stavu a vyburcovat k aktivitě. Naopak, nechte dítě projevit, ať si samo řekne, v kolik se chce uložit do postýlky a kdy potřebuje zregenerovat síly.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: