Kdy se vyplatí sjednat si havarijní pojištění?

Kdy se vyplatí sjednat si havarijní pojištění?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Havarijní pojištění poskytuje komplexní krytí škod způsobených vlivem dopravní nehody, odcizení, vandalismu či živelné pohromy. Na rozdíl od povinného ručení není ze zákona povinné. Dobrovolnou účast na zabezpečení vozidla proti případnému zničení, poškození či odcizení využívá podle statistik České asociace pojišťoven pouze necelá pětina řidičů. Nemít sjednané havarijní pojištění se však v některých případech může citelně prodražit.

Povinné ručení je ze zákona povinné pro všechna registrovaná motorová vozidla bez výjimky. Toto pojištění ovšem kryje pouze škody na majetku či zdraví způsobené třetím osobám. Zaviníte-li dopravní nehodu a vedle povinného ručení nemáte uzavřeno adekvátní havarijní pojištění, škodu způsobenou na vlastním vozidle si hradíte sami. V závislosti na stáří a hodnotě vozidla se pak může tato částka vyšplhat do statisíců korun. Ceny za opravy vozidel a využití asistenčních služeb jsou v případě zavinění dopravních nehod vysoké. Finanční následky takových škod bývají v rámci rodinného rozpočtu drtivé. Samozřejmě nejen z finančních důvodů se vyplatí sjednání havarijního pojištění důkladně zvážit. Na druhou stranu, mít uzavřeno ledajaké havarijní pojištění pouze proto, abychom nějaké měli není strategickým řešením. Pečlivě zvažte nejen limity a rozsah pojistného krytí, ale také možnosti připojištění skel vozidla nebo rodinných příslušníků, které vozíte denně s sebou.

Aby bylo havarijní pojištění výhodné

„Výhodně sjednaným havarijním pojištěním by se nemělo rozumět to nejlevnější na trhu, neboť nízká cena je často vykoupena nedostatečným krytím a v případě nastalé pojistné události může majitelům vozidla znatelně zasáhnout do financí,“ radí Ing. Tomáš Voharčík, jednatel internetového srovnávacího portálu Top-Pojištění.cz, specializovaného na online porovnání nabídek pojištění od jednotlivých společností. „Jaké pojištění se vyplatí s ohledem na váš typ, cenu a stáří vozidla, pomůže propočítat kalkulačka umístěná na našich webových stránkách. Pokud si v rámci kalkulace havarijního pojištění nevíte rady, stačí se spojit se specialistou na havarijní pojištění. Specialisté jsou připraveni poskytnout radu i konzultaci, případně prakticky pomoci s uzavřením,“ pokračuje Voharčík.

Jak se vypočítává výše pojistného?

Do výše pojistné částky se promítá mnoho faktorů, přičemž hlavním parametrem stěžejním pro výpočet je aktuální cena vozidla. Jedná-li se o nové vozidlo, pak se zohledňuje cena nová. Pojišťovna tak v případě způsobených škod vyplácí cenu nového auta. Jde-li o starší vůz, kalkuluje se s tzv. cenou časovou. Ta odráží hodnotu vozidla vzhledem k jeho stavu a materiálnímu opotřebení. Dále se při stanovování ceny zohledňuje výše spoluúčasti, daná pevnou částkou či procentuálním podílem, typ a stáří vozidla, vybavenost nebo účel, na něž bylo zakoupeno. Základní podoba havarijního pojištění zahrnuje škody vzniklé dopravní nehodou, vandalismem, živelnou pohromou či odcizením. Vedle toho je možné připojistit celou řadu doplňkových rizik, jako je například pojištění čelního skla, zavazadel, úrazu přepravovaných osob atd.

Vyplatí se havarijní pojištění pro starší vůz?

Uzavření havarijní pojistky lze bez váhání doporučit pro všechna nová vozidla. Ovšem i u ojetých vozů může být případná ztráta na nepojištěném vozidle několikanásobně vyšší než částka odvedená na pojistném. Dnes už má řada pojišťoven ve své nabídce takový pojistný produkt, který co do rozsahu i ceny plně vyhovuje starším ojetým vozům. Vyplatí se zvážit technický stav vozidla, frekvenci jeho užívání a vzít v potaz veškerá rizika, která ho reálně ohrožují.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: