Jak správně vycvičit psa

Jak správně vycvičit psa

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Je-li však nevychovaný, krom radosti daleko častěji působí problémy a škodu. Jaké jsou klíčové kroky k tomu, aby bylo soužití se čtyřnohým kamarádem harmonické?

Důslednost a respekt

Při výcviku je nejdůležitější být důsledný a ze svých požadavků neslevovat. A to i v případě, že vám pes předvede ty nejsmutnější oči. Jedině tak si vybudujete respekt, který pes prostě mít musí. Obrňte se trpělivostí a připravte se, že některý povely mohou trvat věčnost. Co se však týče respektu, ten musí fungovat i opačně. Tedy od pána k psovi. Nenarušujte pejskovu zónu, nerušte ho při odpočinku a v žádném případě ho fyzicky netrestejte.

Intonace

Je třeba si uvědomit, že pes nerozumí daným slovům, ale rozeznává, jak se s jednotlivými pokyny mění hlas. Proto pozná, když ho chválíte nebo káráte. Dbejte tedy na to, aby poloha hlasu byla pokaždé taková, jakou ji situace vyžaduje. Z toho důvodu je také důležité, aby psa cvičil vždy jen jeden člověk.

Pravidelné intervaly

Pejskovi se věnujte pravidelně a od štěněte. Jedině tak ho naučíte, že poslouchat je samozřejmost. Nedá se s jistotou určit, jak dlouho výcvik zabere a ani, jak často bude potřeba psa trénovat. To záleží nejen na plemenu, ale i na povaze. Přesto však dbejte na to, abyste psa cvičili s železnou pravidelností. Zároveň však pamatujte na to, že byste měli dodržovat přestávky. Pes se nejlépe soustředí po dobu pěti až deseti minut.

Motivace

Motivací může být obyčejná pochvala. Všichni však víme, co na psy působí především. Mějte vždy po ruce nějaký pamlsek, kterým ho odměníte. S tím souvisí i nutnost mít vždy k dispozici pitnou vodu, obzvláště, cvičíte-li venku. „Na cvičiště s sebou vždy beru pár balení vody pro psy Fooky Water, což je speciální voda z pramene z okolí Kutné Hory. Prodává se v plastových lahvích s praktickou mističkou a navíc je bohatá na vápník.“, říká majitelka dvou německých ovčáků Adéla Tinhoferová.

K samotným povelům

Mezi ty nejzákladnější patří lehni, sedni, k noze. Ty jsou stěžejní a ušetří vám spoustu nervů. Navíc není těžké je naučit. Z počátku je však třeba povel opakovat a psovi naznačit, co po něm chcete. Oříškem pak většinou bývá naučit psa chodit u nohy, což oceníte zejména na procházkách po městě. Na začátku je praktické toto trénovat s vodítkem, kdy držíte psa na krátko a opakujete povel „u nohy“. Postupem času pak můžete psa odepnout a zkusit, zda chápe, co po něm chcete. Nezapomeňte na psa neustále mluvit a poutat tak jeho pozornost.

Na závěr

Malé štěně se ve spoustě ohledech podobá dítěti, na je třeba nezapomínat. Navíc to, jak se k psovi budete chovat od mala, se poté odrazí na jeho povaze i v dospělosti. Buďte tedy trpěliví, chápaví a pejska dostatečně chvalte.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: