Jak se připravit na stěhování

Jak se připravit na stěhování

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Možná se právě chystáte vylétnout z rodného hnízda nebo jej plánujete založit někde jinde. Tak či onak, stěhování samo o sobě je činnost nelibá a zatracovaná. A ne nadarmo. Přece jen se očekává, že během několika dnů zabalíte celý svůj život a začnete jej žít někde jinde. S trochou organizace a silné vůle se však nemusí nutně jednat o noční můru. Řekneme vám, jak na to.

Harmonogram

Abyste stěhováním nestrávili delší dobu, než je třeba, připravte si časový harmonogram. Pokud vám to práce dovolí, vezměte si dovolenou od pondělí do pátku. Tak budete v pátek v novém bytě už finišovat a víkend strávíte pouze drobnými dodělávkami a odpočíváním. Řekněme, že první dva dny byste měli strávit balením, připravováním nábytku a úklidem prostor. Den třetí slouží k samotnému přestěhování všech věcí a čtvrtý a pátý den můžete již vybalovat v novém a rozmisťovat nábytek. Rozvrh je třeba také proto, abyste věděli, na který den si pozvat stěhovací firmu nebo tlupu statných kamarádů. Ani při sebelepší organizaci však nebude stěhování probíhat pohádkově, pokud se dostatečně nepřipravíte.

Příprava

Samotnému stěhování by měl předcházet generální úklid. A to z toho důvodu, abyste měli přehled, co ukrývají i ty nejtemnější kouty a nestrávili poté hodiny nostalgickým prohlížením fotek z první třídy. Při úklidu se také nekompromisně zbavte všeho, co již nepoužíváte. Tím máme na mysli staré oblečení, nikdy nepřečtené knihy, porcelánové sošky po pratetě z třetího kolene, apod. Jestli je někdy správný čas na nekompromisní jednání, je to právě doba stěhování. S předstihem si také pořiďte stěhovací a úložné krabice, do kterých všechny věci naskládáte. Koupit je můžete například na Paketo.cz. Na tomtéž webu seženete i ochranné rohy na nábytek, které budou chránit jak nábytek, tak podlahu. Samozřejmostí je také dostatek ochranných fólií a bublinkových výplní na křehké věci.

Nebojte se požádat o pomoc

Ačkoli vám přijde, že stěhování v pohodě zvládnete ve dvou lidech, vězte, že až přijde řada na pračku a ledničku, budete rádi za všechny pomocné ruce. Pokud si tedy neplánujete pozvat stěhovací firmu, ujistěte se, že máte někoho v záloze. Hodit se bude i dodávka, přece jen vše v kufru auta nebo na vozíku prostě neodvezete.  Doporučujeme na celý proces upozornit i sousedy. Vyhnete se tak případným nepříjemnostem a třeba se najde o člověka více, který vám pomůže.

Balení

Co se týče samotného balení, buďte při něm pečliví. Trocha organizace vám poté v nové domácnosti ušetří hromadu času. Nejprve sbalte věci, jako je oblečení, knihy, důležité osobní materiály, apod. Všechny krabice pečlivě nadepište, abyste při přenášení krabic věděli, kam kterou umístit. S tím souvisí i nouzové zavazadlo, do kterého umístíte oblečení na převlečení, hygienické potřeby, doklady, apod. Tak, když budete trochu pozadu, nebudete muset otevírat jednu krabici po druhé, abyste našli normální oblečení, ve kterém můžete sjet do obchodu. Jakmile máte zabalené oblečení, knihy a další věci, přesuňte se do kuchyně a pusťte se do kuchyňského náčiní. Až jako poslední v řadě začněte balit věci v koupelně, peřiny, polštáře a další. Nezapomeňte si však na místě nechat náčiní, kterým celé prostory následně uklidíte. To, v jakém stavu celé obydlí zanecháte, o vás něco vypovídá.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: