Jak se při horkém počasí nejúčinněji ochladit?

Jak se při horkém počasí nejúčinněji ochladit?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Takové vedro, jako panuje v posledních několika týdnech nepamatuje nikdo z pamětníků a snad ani takové nikdy nebylo. V Dobřichovicích u Prahy letos naměřili neuvěřitelných 40 stupňů Celsia.  Proto vám přinášíme několik tipů, jak se zchladit při těchto nesnesitelných vedrech.

1) Oblékejte se pokud možno vzdušně

Pokud vám to pracovní dress code umožňuje, noste světlé barvy, ideálně bavlněné oblečení. Jednou z klíčových věcí, která rozhoduje o tom, zda vám bude vedro nebo ne, je obuv. Snažte se, pokud to je možné, nosit otevřené boty, nejideálnější jsou pak žabky. Určitě byste se měli vyhnout koženým botám i teniskám.

2) Pijte neslazené a neperlivé vody ve velkém množství

Odborníci radí se vyvarovat pití sladkých a sycených nápojů. Ani ledově vychlazená voda se ale nedoporučuje, dobré jsou například nápoje, které mají blízko spíše k pokojové teplotě, než-li k ledu. Tělo se s takovým šokem těžce srovnává a přehřáty organismus reaguje na přechlazení nápoje například pocením.

3) Přes den nevětrejte

Snažte se větrat převážně přes noc, kdy vzduchem proudí ochlazený vzduch, kdežto přes den se po rozžhavených betonových pláních měst prohání extrémně horký vítr, který žádné osvěžení nenabízí.

4) Vyvarujte se aktivitám na přímém sluníčku

Jenom šílence by napadlo v takovém počasí si jít například zaběhat nebo si v poledne pinknout tenis. Dbejte o své zdraví, srdce máte jen jedno a při zvýšené námaze v těchto extrémních případech hrozí riziko infarktu nejen kardiakům.

5) Jezte vodnatou zeleninu a ovoce

I strava by se měla přizpůsobit vaší aktivitě a současné teplotě. Lékaři doporučují zvýšený příjem tekutin podpořit konzumací vodových pokrmů. Ideální je například vodní meloun nebo balkánský salát. Saláty jsou všeobecně vhodným pokrmem. To neznamená, že není fajn si večer pogrilovat, ale zkuste to třeba s cuketou :-)

6) Vyhýbejte se extrémním změnám teplot

Klimatizace je prima věc, ale pokud máte nastavenou teplotu na 15 stupňů, tak facka, kterou dostanete po výlezu za auta vás může stát nejenom momentální zdraví, kdy můžete onemocnět například angínou, ale hrozí vám i trvalá ztráta hlasu, pokud je změna teplot velmi razantní a vyšší jak 30 stupňů.

7) Pravidelně se oplachujte

To nejlepší, co můžete udělat je, že se budete pravidelně sprchovat, případně strávíte božský den u vody. Podle naší redakce by za těchto teplých dní měl být vyhlášen státní svátek Maňana a pracovat by se mělo začít až s příchodem chladnějšího počasí.

Foto: Wikimedia.org

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: