Jak podporovat a rozvíjet dětskou fantazii

Jak podporovat a rozvíjet dětskou fantazii

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 Fantazie, představivost, víra v zázraky. To vše dělá dětství nezapomenutelnými lety. Často se můžeme setkat s rodiči, kteří mají tendence svádět věci na pravou míru a děti usměrňovat. Ne vždy se to ale hodí. Jak dětem dopřát několik let bez hranic a s vědomím, že nic není nemožné?

Pokud bychom měli jmenovat zásadní rozdíl mezi dítětem a dospělým, pravděpodobně by nás napadl fakt, že dospělý člověk již tolik nesní a nefantazíruje. Dospělí jsou často svázáni pravidly, která nastavila společnost kolem nich. Bezmyšlenkovitě nepromlouvají, nechávají si své připomínky pro sebe a nevěří jen tak lecčemu. Děti však mají svůj svět. Mohou být cokoli a kdokoli a v tom spočívá to kouzlo, o které by je rodiče neměli připravovat, ale naopak jej plně podporovat.

Otázky a odpovědi

Všichni rodiče se pravděpodobně shodnou na tom, že otázky, které děti kladou, je často skoro nemožné zodpovědět. Rodiče se však řídí realitou a tím, zda dítěti podají správnou či přijatelnou odpověď. V útlém věku však toto není zas až tak zdaleka podstatné. Neví-li si rodič rady s odpovědí na záludnou otázku, vymyslet si ji není zločin. Jednoduchým trikem, jak zvídavé dítě obejít, je však na otázky odpovídat další otázkou. Můžeme se pídit po myšlenkových pochodech ratolestí, po jejich vizuálním vnímání, po tom, co poutá jejich pozornost. Nejen, že udržíme konverzaci, vybruslíme z tenkého ledu a dítěti se budeme věnovat, ale hlavně získáme alespoň jakousi představu o tom, kam se myšlenky našich dětí ubírají.

Hry a radovánky

Výborným příkladem, jak nechat dítě rozvíjet svou fantazii a představivost na plné obrátky jsou různé stavebnice, skládačky nebo tvarovací hmoty, které jim poslouží přesně tak, jak děti chtějí, aby posloužily. Kupříkladu můžeme jmenovat eko stavebnice FischerTip. „Eko stavebnice FischerTip podporují tvořivost, rozeznávání tvarů a představivost. Je možné je různě řezat, modelovat, lisovat, tvarovat a klidně i strouhat. Navíc jsou vyrobeny z bramborového škrobu s potravinářskými barvivy a svým složením jsou tak přátelské k životnímu prostředí.“, říká Jana Žučková, obchodní manažerka společnosti Lowlands, které bylo v roce 2008 za produkt HAMA zažehlovací korálky uděleno odborníky osvědčení Správná hračka. Ekologické stavebnice jsou prodávány s veškerým příslušenstvím a tvary, je možné je objednat online na webu kreativni-hracky.com.

Děti je však nutné v první řadě vyslechnout. Možná máme starosti a spoustu práce. Neměli bychom je ale odbývat nebo snad ignorovat, ale naopak jim věnovat chvilku pozornosti, a to i ve chvílích, kdy melou páté přes deváté. Nám to totiž smysl dávat nemusí, ale jim ano. A to je podstatné.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: