Lesklá, zdravá a správně vybarvená srst není jen znakem toho, jak je o psa pečováno, ale hlavně znakem dobré kondice a pevného zdraví. Které faktory ovlivňují kvalitu srsti a můžeme je ovlivnit?
Kvalitní strava
Úroveň a složení potravy, kterou psovi podáváme, je nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím kvalitu srsti. Strava by měla být pestrá a měla by obsahovat veškeré živiny a potřebné vitaminy. Mnoho lidí často dělá tu chybu, že psa krmí potravou dosti podobnou té lidské. Tím se však dopouštějí nejzávažnější chyby. Kořeněná či sladká jídla do psí misky prostě nepatří a mohou způsobovat nepředstavitelné zdravotní potíže. Vhodnou volbou je krmivo O´Canis, které v sobě neskrývá žádné chemické konzervanty, je připravováno metodou vakuového vymrazování a veškeré použité živiny jsou hypoalergenní.
S potravou souvisí i kvalita vody, kterou pes pije. Za žádných okolností bychom psovi neměli podávat vodu chlorovanou či ho nechat, aby pili z rybníků, které mohou být plné sinic. V současné době je však k dostání například voda pro psy Fooky Water. Jedná se o zcela nezávadný zdroj vody, která je obohacena až o 80 mg/l vápníku a prospívá tak zdravému růstu kostí a svalů.
Vnější péče o srst
Lesklé srsti je možné také docílit pravidelným česáním. To nejen, že zbavuje pejska vypadlých chlupů, ale pomáhá roznášet kožní mazivo. To, jaký kartáč používat, záleží na plemenu a typu srsti. Pro vyčesávání při sezónním línání je vhodnější sáhnout po drátkových či dřevěných kartáčích a naopak při zbavování se vypadlých chlupů lépe poslouží gumové rukavice.
Důležitou součástí vnější péče o srst je také koupání. To by však nemělo být praktikováno častěji než jednou za měsíc, aby psovi zůstala přirozená ochrana pokožky. Na koupání bychom měli používat pouze kvalitní psí šampony a vždy je poté řádně opláchnout, abychom předešli podráždění a různým alergickým reakcím.
Kožní problémy a parazité
Psa je třeba pravidelně prohlížet. Ať už kvůli možným kožním problémům, jako je suchá kůže nebo lupy, nebo kvůli parazitům, jako je třeba klíště. Proti těm se však dá docela úspěšně bránit různými odpuzujícími obojky apod. V případě, že se nám psova kůže bude zdát podrážděná, neměli bychom čekat, jak se to vyvine, ale navštívit zvěrolékaře, který nám předepíše vhodné léky či poradí, kde by mohl být kámen úrazu.