Individualizovaný jídelníček na bázi genetiky pomáhá s účinným řešením obezity a předchází civilizačním chorobám

Individualizovaný jídelníček na bázi genetiky pomáhá s účinným řešením obezity a předchází civilizačním chorobám

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Všechna média jsou plná zaručených dietních programů, z nichž jeden často přímo popírá druhý. Jeden radí striktně omezit tuky, druhý doporučuje vyhýbat se sacharidům. Mnohé doporučované stravovací zásady jsou navíc extrémní a zdraví nebezpečné. Univerzální způsob zdravého hubnutí vhodný pro všechny však neexistuje. 

Mnozí lidé s nadváhou se ocitají v bludném kruhu. Dělají všechno tak, jak jim nejrůznější odborníci poradili, a přesto se jim nedaří zbavit se přebytečných kil a trvale dosáhnout přijatelné váhy, která prospěje jejich zdraví. Všichni tito lidé většinou dělají tutéž chybu. Ačkoli mají stejný cíl, cesta k němu by měla být individuální v závislosti na genetické výbavě. S tímto přístupem pracuje moderní lékařský obor zvaný nutrigenomika, jež nebere v potaz pouze obecné zásady zdravé výživy a ideální skladbu jídelníčku, ale kombinuje je s genetickými poznatky a predispozicemi klienta. Širší poznání vzájemného vlivu genomu a stravy přináší do budoucnosti možnost účinněji řešit obezitu a prevenci celé řady civilizačních onemocnění. Civilizační choroby jsou zapříčiněny životním stylem moderní doby, jež se vyznačuje průmyslovou velkovýrobou, příjmem kaloricky bohatých pokrmů, zvláště těch sladkých, slaných a tučných, významným úbytkem fyzického pohybu, nadměrnou konzumací alkoholu, cigaret i zvýšenou stresovou zátěží.
Co všechno nám genofond prozradí?
 
V současné době existuje možnost individualizovat jídelníček za pomoci genetického vyšetření. Co všechno mohou geny prozradit a jak se s takovými poznatky dále pracuje? Předně kvalitně provedený rozbor odhalí chování a přístup k jídlu. Například to, zda máte predispozici k nadváze, kolik práce vám dá udržet si váhu po zhubnutí, jak efektivně pracuje váš metabolismus, jak se projevuje stres ve způsobu a množství přijímané stravy. Odhalí i takové nešvary, jako jsou například problémy s dosažením sytosti, slabost pro sladké či nutkavá potřeba ochutnávat a neustále ujídat bez ohledu na plný žaludek. Test poskytuje komplexní informace, které klientovi pomohou se efektivně bránit a vědět, na co se  zaměřit. Genetické testy dovedou zároveň zjistit, jaký druh pohybu se pro vás hodí, zda aerobní, či silový, a jestli se zrovna ve vašem případě může nevhodným životním stylem rozvinout diabetes nebo kardiovaskulární choroba.
Kam se obrátit?
Výše uvedené genetické rozbory provádí společnost ValensFit, která pro tyto účely spolupracuje s odborníky na slovo vzatými. Vedoucím lékařem a odborným garantem je dietoložka a propagátorka rozumného hubnutí MUDr. Václava Kunová, jež pracovala na mezinárodní výživové studii Diogenes. Studie zkoumala vliv výživy a genetických faktorů na rozvoj obezity a možnost její léčby. K dispozici jsou klientům i pohybový kouč a nutriční terapeutka. Jak přesně funguje program úpravy životního stylu podle DNA ValensFit, nám přiblížil samotný zakladatel Gustavo Vizcardo. „Klient podstoupí genetický test spočívající v odebrání vzorku slin. Vzorek se zašle do laboratoří ve Spojených státech a následně proběhne vyhodnocení. To zahrnuje i stanovení správného jídelníčku a dalších aspektů životního stylu vzhledem ke genotypu daného člověka.“ Následují konzultace, v průběhů kterých se naučíte, jak získané informace převést do praxe. „To může trvat měsíc, tři nebo i déle, podle toho, kolik klient chce zhubnout a jestli ho trápí nějaké zdravotní potíže,“ doplňuje Vizcardo.
Od října roku 2014, kdy byl program u nás spuštěn, už vyšetřením prošly desítky klientů, z nichž mnozí už redukce váhy úspěšně dosáhli a co je ještě důležitější, zredukovanou váhu i udrželi. Další ještě pokračují s dobrými výsledky na započaté cestě.
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: