Imunitní systém je na jaře v ohrožení, jak jej povzbudit?

Imunitní systém je na jaře v ohrožení, jak jej povzbudit?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Oslabená imunita během jarního období není žádnou novinkou a týká se překvapivě velkého procenta obyvatel. Na vině je především nadměrná zátěž organismu během zimních měsíců, zvýšený nápor bakterií a virů a nedostatek důležitých vitaminů. Jak získat energii a vrátit imunitní systém zpět do zajetých kolejí?

Proč je po zimě tělo vyčerpáno

V zimě pracují všechny tělesné orgány na plný výkon, imunitní systém se brání zvýšenému náporu bakterií a virů, trávicí systém se přizpůsobuje těžší stravě a krevní oběh se snaží zahřát, seč mu síly stačí. Na množství energie, kterou v zimě vydáváme, však nepřijímáme tolik, aby tělo nemuselo čerpat ze zásob a pomalu, ale jistě tak spějeme k tolik známé diagnóze nazývající se oslabená imunita. V zimě je totiž zpravidla chudší strava na čerstvé ovoce a zeleninu nebo jsou tyto potraviny chudší na potřebné živiny. To vede k nedostatku vitaminů a nepřidává nám ani nedostatek slunečního svitu, kterého je v zimním období poskrovnu. Sluneční záření je totiž nezbytné pro přeměnu vitaminu D na jeho aktivní formu a jak víme, právě tento vitaminu podporuje správnou funkci imunitního systému.

Jak posílit imunitu

Posílení a podpoření imunitního systému není žádná věda, jedná se však o delší a náročnější boj, než si mnozí lidé myslí. Pro posílení jednoznačně pomůže zvýšený příjem vitaminů a na prvním místě je tak konzumace ovoce a zeleniny. Potřeba je však kompletní úprava stravovacích návyků. Do jídelníčku se doporučuje zařadit vetší množství ořechů, které obsahují zinek, dále červenou řepu, zakysané výrobky jako kefír a kvalitní jogurty a nelze zapomínat ani na bylinky. Zkusit můžete například rakytník, který má antioxidační účinek, či benedikt lékařský, který má protibakteriální účinky. Důležitou roli však hraje i přiměřená tělesná aktivita. Efektivní jsou jednoduché cviky na protažení celého těla nebo procházky na čerstvém vzduchu. Doporučuje se také vhodným způsobem otužovat organismus. Imunitní systém však oslabuje i psychické vypětí a stres a stejně tak i přílišná fyzická námaha. Pokud to tedy alespoň trochu jde, dělejte vše pro to, abyste si zachovali čistou hlavu a do postele uléhali s pozitivními myšlenkami.

Nezastupitelnou roli v boji s oslabenou imunitou také hrají probiotika a enzymy. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které se dostávají do těla v potravě a příznivě ovlivňují střevní mikroflóru. Co se enzymů týče, některé z nich v těle řídí správné fungování imunity, dokáží ji nastartovat, zvýšit její obranyschopnost a ve správný okamžik dovedou její aktivitu utlumit. Avšak během období, kdy je imunitní systém oslaben, činnost enzymů je třeba podpořit jejich přijímáním zvenčí.

K tomu slouží nejznámější enzymový lék Wobenzym, který je na českém trhu již více než patnáct let a zhruba třetina zákazníků jej užívá právě na posílení imunity. Na rozdíl od jiných léků, přírodní enzymy obsažené ve Wobenzymu totiž nezasahují proti projevům nebo původci určitého onemocnění, ale mobilizují imunitní systém, aby se organismus s nemocí nebo její hrozbou vypořádal co nejlépe sám. S užíváním léku je nejvhodnější začít v době, kdy je imunita nejvíce ohrožena, tedy na jaře či na podzim. Zároveň se jeho užívání doporučuje i v době zvýšené fyzické či psychické námahy a v období stresu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: