Fenomén: Středověká krčma

Fenomén: Středověká krčma

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Touha vidět nevídané, slyšet neslýchané a zažít neopakovatelné se v posledních letech rozmohla i v oblasti turistiky a dala vzniknout zajímavému fenoménu. Návštěva středověkých krčem je nejen o potěše chuťových pohárků, nýbrž o celistvém zážitku pro všechny smysly. Kde se tento trend vzal a kam se za takovým dobrodružstvím vydat?

Zapomenout na každodenní starosti a překročit hranice všedních dnů můžete, aniž byste se museli trmácet daleko do zahraničí. Co byste řekli tomu, poznat úplně jiné prostředí a posunout se o pár století zpět, do časů temného středověku? Představte si kamenný hostinec s dubovými lavicemi, kde hosty vítá obsluha ve starých potrhaných hadrech a ke stolu je uvádí se slovy: „Co si dáš k žrádlu, holoto?“ Usadíte se v hlučném šenku, k žejdlíku piva si objednáte nějakou chutnou krmi a po pohoštění zaplatíte zlaťáky. Výlet do středověku, jak má být.

Historicky první krčma

Jako první s tímto konceptem přišli v Dětenicích. Jedná se o vesničku nedaleko Mladé Boleslavi, kde se nachází pozdně barokní zámek. Původním záměrem jeho majitele byla renovace a částečné otevření zámku široké veřejnosti. Časem se plán trochu pozměnil a došlo k postupné rekonstrukci jednotlivých historických objektů, které tvořily součást někdejšího panství. Opravené budovy jsou dnes součástí stále se rozrůstajícího dětenického resortu. Ten už čítá nejen zmiňovanou krčmu, ale také ubytovací kapacity, Zámecký pivovar, stáje a vinný sklípek Malá Morava. V areálu se nachází mnoho zajímavých atrakcí pro dospělé i děti. Některé jsou stálé (muzeum piva či výstava Dětenické peklo), jiné jsou akčnější, například pravidelně pořádané rytířské turnaje.

Nejde jen o konzumaci

Dětenická krčma nabízí řadu specialit, které jinde neochutnáte. Je libo „prasečí flákotu“ nebo snad „koleno uhranuté svině“? Pozornost milovníků cizokrajných pokrmů zase upoutá „hnáta z exotického ptáka“. Zapomeňte na stolovací způsoby 21. století, jí se výhradně rukama. Gastronomický zážitek však není to jediné, co budete vzpomínat.

„Snažíme se zákazníkům nabídnout víc než jen pouhé hodování v netradičním prostředí. Téměř denně se v krčmě odehrává unikátní dobový program. Během něj předvede své umění fakír s hadem, konají se i ohňové show, souboje těžkooděnců a šermířská vystoupení,“ uvádí Aneta Ondráčková, manažerka resortu. „Krom toho nemůžeme vyloučit, že se kolem mužských hostů nebudou ovíjet sličné tanečnice nebo že se zbylé kůstky na talíři nepokusí získat hladový žebrák. Na programu míváme také divokého medvěda, popravy a upalování čarodějnic,“ líčí manažerka. Díky těmto atrakcím se Dětenice stávají vyhledávaným místem odpočinku i pro rodiny s dětmi. Obzvláště v létě jsou dětští návštěvníci vítáni – každé úterý a středu mají v doprovodu dospělých všechny vstupy zdarma, a navíc ještě dostanou vydatný oběd.

Boom středověkých pohostinství

Dětenická krčma byla otevřena už v roce 2003. Od té doby se počet restaurací a hospůdek v podobném stylu, kde na návštěvníky dýchne středověk, značně rozrostl. Všechny zprostředkovávají možnost oprostit se od běžných starostí a udělat si výlet zpátky do minulosti, do dob pohnutých, temných, zato ale s neopakovatelnou atmosférou, již my už sotva zažijeme. Podniky ve stylu hradního stravování 13. století najdete i v Praze a okolí, Brně i v menších českých městech. Atmosféra dávno uplynulých časů, dobové kostýmy a rekvizity, drsná staročeská mluva, živé show a lahodná jídla s vybranými nápoji, to vše v sobě skýtá potenciál na vydařenou dovolenkový či prázdninový program s dětmi.

Foto: detenice.cz

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: