Energetická krize zvedla zájem o téma energetické náročnosti nemovitostí

Energetická krize zvedla zájem o téma energetické náročnosti nemovitostí

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Současná energetická krize zapříčinila, že dostupnost a efektivnost bydlení se neposuzuje pouze výší splátky hypotéky, ale nově i výdaji za energie. Náklady na vytápění bytu či domu ovlivňuje řada proměnných, a pokud se chystáte nemovitost kupovat, rekonstruovat či stavět, měli byste jim věnovat důkladnou pozornost. Účet za energie významně ovlivňuje tvar, lokace i izolace budovy, ta je z největší části zodpovědná za výši provozních nákladů při užívání nemovitosti.

Turbulentní stav na trhu s nemovitostmi znovu vzkřísil zájem o tzv. Průkaz energetické náročnosti budovy. Ukazuje se, že nemovitosti s nízkou energetickou náročností jsou chytrou investicí do budoucna, která se jednoznačně vyplatí. „Obecně vzato se energetická náročnost pojí se všemi produkty, u kterých je možné měřit spotřebu energie při běžném provozu. Do energetické náročnosti budov spadají veškeré energie potřebné pro provoz budovy – jedná se o energie na vytápění, ohřev vody, chlazení, větrání, klimatizaci a osvětlení vnitřních prostor. Celkem existuje sedm tříd energetické náročnosti, kategorie A až G. Značka A označuje mimořádně úsporné domy, G pak mimořádně nehospodárné,“ vysvětluje Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se specializuje na nákup, správu i prodej nemovitostí na Berounsku a ve středních Čechách.

Smyslem Průkazu energetické náročnosti budov (zkráceně PENB) je chránit spotřebitele na realitním trhu. Dozvíte se z něj totiž předpokládanou energii potřebnou pro provoz budovy v běžném režimu a díky tomu lépe odhadnete, kolik zhruba za energie ročně utratíte.

Průkaz na deset let či do opravy

Povinnost zajistit splnění požadavků na energetickou náročnost budovy a doložit ji platným průkazem je stanovena pro stavebníky, vlastníky budovy či společenství vlastníků jednotek od 1. ledna 2009 zákonem č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií. O čtyři roky později byla tato zákonem uložená povinnost specifikována ve smyslu, že stavebníci či vlastníci jednotek jsou povinni zajistit zpracování průkazu pro užívané bytové domy, při výstavbě nové budovy nebo při větší změně či rekonstrukci již dokončené budovy.

„Průkaz PENB platí deset let od data vyhotovení nebo do provedení větší změny dokončené budovy či její ucelené části, pro kterou byl zpracován. Za větší změnu se pokládá například rekonstrukce se zásahy do více než 25 % pláště budovy nebo změna vytápění objektu. Vypracovat průkaz může pouze energetický specialista pověřený oprávněním ministerstva průmyslu a obchodu,“ vysvětluje Jakub Kindl z Domov Reality a pokračuje: “Mezi ukazatele, kterými se určuje energetická náročnost domu, patří například hodnocení prostupu tepla, kvalita vzduchu a tepelná ztráta výměnou vzduchu, potřeba tepla na vytápění, potřeba primární energie nebo zajištění pohodlí prostředí v letním období.”

Průkaz energetické náročnosti budov naopak nemusejí mít budovy s užívanou plochou do padesáti metrů čtverečních, objekty pro bohoslužby, jako jsou kostely a chrámy, památkově chráněné stavby nebo objekty pro průmyslové a zemědělské účely. To stejné platí pro chaty a chalupy, pokud jsou užívány jen část roku a spotřeba energie nepřesahuje 25 % roční spotřeby při celoročním užívání. Výjimku mají také budovy postavené před rokem 1947, pokud od té doby neproběhla žádná větší změna dokončené budovy.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: