Ekologicky šetrná domácnost: Začněte od drobností!

Ekologicky šetrná domácnost: Začněte od drobností!

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

V dnešní době je každý krok šetřící životní prostředí krokem kupředu. Ne každý si ale může dovolit obout sedmimílové boty, a tak mnoho z nás nepodniká nic. Změna se totiž může zdát moc drastická, drahá či jen prostě nepohodlná. Začít přitom můžete od drobností, které vás nebudou stát vůbec nic.

Nákup potravin

Podle statistiky se po celém světě každoročně vyhodí nebo znehodnotí třetina všeho vyprodukovaného jídla. Toto číslo přitom není těžké snížit. Stačí správně nakupovat. Seznam potřebných potravin si vždy napište ještě před nákupem doma. Budete tak vědět, co doma máte a nepořídíte zbytečné potraviny. Zároveň se snažte odolat i nejrůznějším slevám a zdánlivě výhodným nabídkám, které vás nabádají k nákupu více potravin, než jste schopni sníst.

Šetrný úklid domácnosti

Přemýšlíte-li nad tím, že se pokusíte žít v lepším souladu s přírodu, zcela určitě vás nesmí minout šetrný přístup k úklidu domácnosti. Zamyslete se, zda potřebujete opravdu všechny čističe a prostředky, které k úklidu a zabíjení bakterií jinak používáte, a zabrouzdejte ve vodách internetu po eco-friendly čističích. Užitečné pomocníky však hravě najdete i ve spíži. Mezi nejuniverzálnější čistič vůbec totiž patří například ocet. Likviduje vodní kámen, pročistí ucpaný odpad, vydezinfikuje myčku na nádobí a umýt s ním lze i okna. Podobně zázračná je ale i jedlá soda, která zatočí s mastnotou a usazeninami všeho druhu. A pokud si přece jen nějaké chemické čističe necháte, alespoň je dávkujte s mírou a vždy se řiďte pokyny na etiketě.

Přírodní kosmetika

K ekologicky šetrné domácnosti bezesporu patří i přírodní kosmetika. A tím nemáme na mysli jen certifikované produkty, kterým se mnozí vyhýbají jako čert kříži kvůli podstatně vyšším cenám. Přírodními produkty totiž opravdu myslíme přírodní produkty, jako je kávová sedlina, kokosový olej, vejce, banán, avokádo, marocký jíl, jablečný ocet či žitná mouka. Všechny tyto prostředky totiž lze využít na osobní kosmetiku a péči o vlasy. Inspirovat se můžete například No Poo metodou, která osvětluje taje nechemického mytí vlasů.

Nábytek z obnovitelných zdrojů

Nikdo po vás nechce ihned obměňovat veškerý nábytek, který doma máte. To by bylo samozřejmě kontraproduktivní a neekologické. Pokud však plánujete dovybavit interiér novým kouskem nábytku, poohlížejte se po takovém, který se vyrábí z obnovitelných zdrojů. Tím máme na mysli samozřejmě dřevo, které po staletí patří mezi nejvyužívanější materiály vůbec. Současné technologie ovšem nabízí i například nábytek z kartonu , který se skvěle hodí do dětských pokojů či pracoven. Poměrně širokou nabídku kartonového nábytku naleznete například na e-shopu Paketo.cz , který se specializuje na výrobu obalových materiálů. Kartonový nábytek je originální, kvalitní, a přitom lehký a snadno přenosný. Navíc je ale 100 % recyklovatelný a nezatěžuje životní prostředí.

Úsporné spotřebiče

Při nákup nových spotřebičů vybírejte ty, které se řadí mezi energetickou třídu A. Ty možná zpočátku vyjdou dráže, i když ani to už není v současnosti pravidlem, do budoucna vám však ušetří tisíce. Doma taktéž vyměňte žárovky za ty úsporné a naučte při odchodu z místnosti zhasínat.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: