Skloňování nevkusu a zařízení českých domácností v jedné větě je již minulostí. Češi v současnosti čím dál tím více vsázejí na jednoduchost a originální doplňky. Jaké jsou nynější trendy a kde lze načerpat inspiraci?
O českých domácnostech bývalo dříve známo, že po většinu času nenesly prakticky žádný otisk svého obyvatele a celému interiéru chyběla jiskra. Mezi největší hříchy patřila obliba v lapačích prachu, nevkusná malba, nedostatek květin a nedostatečné osvětlení. Spolu s přílivem cizinců v Čechách však roste i záliba v inspiraci designovou tvorbou a současné domácnosti již vypadají o poznání lépe.
Oproti minulosti si však Češi daleko více potrpí na luxusní doplňky a nedají dopustit na sklo a křišťál. Křišťál je, jak známo, velmi odolný, tvrdý a pevný, a proto umožňuje zdobení rytím, čehož využívají přední designéři a české sklářské společnosti. Z křišťálu tak dnes vznikají originální kousky nevyčíslitelných hodnot. Oblíbené jsou hlavně lampy a lustry, které již dávno nepatří jen do zámeckých komnat, ale také vázy, dekorativní mísy, sady sklenic a další.
Současné trendy ve zdobení křišťálu můžeme letos vidět i na již tradičním Designbloku na Výstavišti v Holešovicích od 27. – 31. října, kde bude vystavovat společnost Blažek Glass. Ti jsou celému světu známí zejména svými skleněnými pilníky, které začali jako první na světě vyrábět v roce 1997. O rok později bylo pilníku uděleno nejvyšší ocenění na výstavě Silicium Bohemica – Zlatý křišťál. Sortiment skleněných pilníků je mj. také doplněn o pilník antibakteriální, který byl vyvinut po několikaletém výzkumu ve spolupráci s centrem Nanopin. „Idea hygienického pilníku vznikla již dříve, ale její uvedení do praxe si nakonec vzhledem k požadované vysoké účinnosti antibakteriální vrstvy vyžádalo vývoj nové technologie a fotokatalytického povrchu nové generace.“, říká Barbora Hanousková z Blažek Glass. Letošní centrální novinkou této rodinné firmy, která bude na Designbloku k vidění, je však set koupelnových doplňků z ručně broušeného křišťálu včetně nádherného, masivního umyvadla v dekoru Morphology Matte. Tloušťka stěny je 1,5 – 2 cm a do stěn je po celé vnější ploše ručně vybroušený organicky působící matný dekor. Umyvadlo se bude skvěle vyjímat na dřevěných nebo kamenných deskách, které materiálové kontrastují s křehkým křišťálem.
Spolu se stále se rozvíjejícím trendem v ekologických domácnostech zároveň roste i počet interiérů sázejících na vybavení z recyklovatelných materiálů, a tak jsou nově zrekonstruované bytové jednotky laděny do přírodních tónů a nábytku a dalším doplňkům vévodí dřevo. To lze využít na rámy oken, interiérové i vchodové dveře, na podlahy, schodiště, obklady stěn, nábytek a další. Fantazii se zde meze nekladou. Dřevěné doplňky skvěle doplňuje bílá malba. Celý interiér poté působí čistě a svěže.
Kromě designu se spolu s léty mění i vnímání jednotlivých místností. Pomalu přestáváme opakovat chybu pocházející z éry bydlení v panelových domech a hygienickému zázemí věnujeme více prostoru. Koupelna s toaletou totiž, kromě jiného, určují i standard bytu z finančního hlediska, vyplatí se tedy jako investice. Stejně tak mizí i přesvědčení, že obývací pokoj je nejdůležitější místností v bytě, toto místo pomalu zaujímá jídelna. Především se však setkáváme s tím, že lidé při zařizování interiéru více myslí na své osobní preference a přestávají slepě kopírovat to, co viděli v jednotlivých showroomech. Interiéry se tak stávají daleko osobitější a nesou otisk svých obyvatel.