O fotovoltaické elektrárny je v poslední době opět větší zájem. Na svědomí to mají především zdražující se energie a s tím související snaha lidí o energetickou soběstačnost. Vyšší zálohy za plyn a elektřinu nabourají nejeden rodinný rozpočet a zatímco investice do fotovoltaiky není malá, její návratnost se zkracuje. Kolik za ni zaplatíte a jakou částku lze čerpat díky dotacím?
Nová zelená úsporám
Nová zelená úsporám, dotační program, pro který byly v roce 2021 vydány nové podmínky. Ty přinesly podstatné změny a celý proces se zjednodušil a zpřehlednil. Žádost o dotaci na fotovoltaiku je tak nyní daleko jednodušší a navíc lze podat online. Cílem programu je především motivovat k energetickým úsporám.
Podmínky dotace
Dotaci na fotovoltaiku z programu Nová zelená úsporám mohou získat majitelé i stavebníci rodinných domů, stejně tak nabyvatelé rodinných domů. Výjimku nemají ani firmy, i ty mohou od dotaci zažádat, a to i na území hlavního města. Fotovoltaika však musí být umístěná na střechách budov a musí mít od 100 kWp do 1 MWp. Nově není potřeba dokládat energetická posudek a dokonce ani projektovou dokumentaci.
Mezi podporované varianty fotovoltaiky patří fotovoltaiky na přípravu teplé vody, fotovoltaiky bez akumulace, fotovoltaiky s akumulátorem do baterií, fotovoltaiky s tepelným čerpadlem a také ostrovní elektrárny, což je dobrá zpráva pro majitele domů, které nejsou připojeny k elektrické síti.
Vyšší výkon, vyšší dotace
Dotace na fotovoltaiku se zvyšuje s každým instalovaným kilowattem a s každou kilowatthodinou baterie. Dotací můžete pokrýt maximálně 50 % všech nákladů spojených na pořízení elektrárny, získat lze v roce 2022 až 200 000 korun. Zástupci společnosti LAMA ENERGY GROUP, která se výstavbou fotovoltaických elektráren zabývá, ovšem dodávají, že částku je možné významně zvýšit kombinací s dalšími možnostmi. Pořídit lze například domácí dobíjecí stanici, výměnu zdroje tepla nebo zateplení.
Potřebné dokumenty
K dokončení žádosti následně budete potřebovat i doklady prokazující řádnou výměnu starého zdroje tepla. Mezi ně patří zpráva o instalaci, dokumenty prokazující technické vlastnosti použitých výrobků, fotografie nového zdroje, protokol o revizi spalinové cesty, potvrzení o ekologické likvidaci původního zdroje tepla, daňové a účetní doklady za realizaci a také potvrzení o úhradě. Pokud si žádost budete vyřizovat sami, nezapomeňte si také založit elektronickou identitu, díky které žádost vyřídíte online. Vyplatí se ovšem oslovit společnost, kterou si vyberete jako dodavatele, zda v rámci svých služeb nenabízí právě i pomoc s podáním žádosti a s potřebnou administrativou.