Někoho láká na domácí fotovoltaice především finanční úspora, jiného zase ekologická stránka věci a energetická soběstačnost. Ať už je vaše motivace jakákoli, přečtěte si, jestli v českých podmínkách dává domácí solární elektrárna smysl a kolik stojí její pořízení.
Proč zdražuje elektřina
Za zdražováním energií nestojí jeden faktor. Za krátké období se sešlo hned několik významných vlivů, které dohromady utvořily obrovský tlak na růst cen. Například cena plynu rostla pozvolně už od počátku roku 2021, v srpnu pak byl její nárůst skokový, protože je jedním z hlavních zdrojů výroby elektrické energie. Vliv má také evropský Green Deal – Evropská unie se dlouhodobě snaží zlepšit životní prostředí a jedním z prostředků jsou tzv. emisní povolenky. Jsou to zvláštní povolení pro firmy a elektrárny určující maximální povolené množství oxidu uhličitého, které mohou svým provozem vypustit do vzduchu. Tento fakt také přispívá ke zdražování výroby elektřiny. V neposlední řadě k dramatické situaci na trhu přispělo oživení ekonomik po covidových restrikcích. Během nich totiž musela řada firem omezit provoz a omezený provoz znamenal i pokles spotřeby elektřiny. V roce 2021 firmy v celé Evropě opět naplno nastartovaly výrobu a přispěly tak ke zvýšené poptávce po energii. Už tak složitou situaci ještě zhoršil válečný konflikt na Ukrajině.
Dává v našich podmínkách domácí solární elektrárna smysl?
Ve většině případů zní odpověď kladně. Technologie v této oblasti se demokratizovala a šla výrazně kupředu. Dnes vyráběné solární panely pracují zhruba o třetinu výkonněji než jejich předchůdci z doby před deseti lety. Elektrárna dokáže pokrýt až polovinu celkové roční spotřeby elektřiny. Samozřejmě také záleží, o jakou jde konkrétně stavbu a jaké panely si nainstalujete. V dnešní době, kdy nejen elektřina na burze výrazně zdražuje, poptávka po fotovoltaice nebývale roste. Rostou i ceny solárních panelů, avšak díky zeleným dotacím se jejich pořízení oproti jiným řešením pořád vyplatí.
Ceny solárních panelů meziročně stouply, ale fosilní a jaderné elektrárny zdražily ještě razantněji. Připočítáme-li dotace, domácí fotovoltaika vyjde ještě výhodněji než před aktuální inflační vlnou. Solární elektrárna pro rodinný dům stojí zhruba od 110 tisíc do 390 tisíc – záleží vždy na požadavcích a individiuálních dispozicích. Každopádně investice se vám pravděpodobně vrátí a vyplatí, protože sluneční energie je zadarmo.
Jak si zařídit instalaci fotovoltaiky
Dobře zvolená instalační firma znamená spokojené užívání fotovoltaické elektrárny a minimum starostí s jejím provozem. Problémů, které se mohou vyskytnout po neprofesionální instalaci, je totiž celá řada – do střechy může po instalaci zatékat, elektrárna může fungovat špatně nebo vám mohou hrozit sankce od úřadů kvůli špatné dokumentaci. Když si vyberete fotovoltaický systém, montáž elektrárny obvykle trvá zhruba tři až čtyři měsíce od podepsání smlouvy a zaplacení zálohy. Cena fotovoltaiky záleží na instalovaném výkonu a na velikosti bateriového úložiště. U LAMA Energy, jednoho z předních dodavatelů fotovoltaických elektráren, můžete nejlevnější fotovoltaiku pořídit už za 218 tisíc včetně dotace.