Dobrý designér by měl být především zkušený psycholog, říká bytová designérka Anke Glut

Dobrý designér by měl být především zkušený psycholog, říká bytová designérka Anke Glut

vloženo do: KRÁSA | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Práce interiérového designéra je pro mnohé velkým tajemstvím. Většina lidí si tuto profesi představuje zejména jako kreativní činnost vyžadující notnou dávku estetického cítění, díky které by měl být interiér ve výsledku vkusný a stylový. A přestože toto tvrzení není nepravdivé, dobrý interiérový designér dělá při svých projektech mnohem více.

„Bytový designér se nezabývá jen tím, jak v interiéru sladit barvy nebo tím, jaké ozdobné polštáře vybrat. To je jen třešnička na dortu a opravdu pouhý zlomek procesu, který v lepších případech trvá několik týdnů. Naopak, bytový designér se na rekonstrukci interiéru podílí od samého začátku až do konce,“ hovoří o své profesi interiérová designérka Anke Glut. Ta vyrůstala v Německu, své první pracovní a životní zkušenosti však získala v Belgii. Nyní už několik let žije v České republice, kde se také vyučila řemeslu interiérového designu. A přestože je tato práce pro Anke zároveň i koníčkem, ve kterém může uplatňovat své zkušenosti a poznatky z cest, nepopírá, že se jedná o mnohdy komplikovanou profesi vyžadující spoustu znalostí. Dle Anke zároveň tvoří velkou část této práce i nutnost organizace. „Jakmile se s klientem dohodneme na konceptu interiéru, přichází na řadu proces realizace. Na něm se však podílí hned několik osob včetně dodavatelů a řemeslníků a je to právě designér, který by měl být schopen zařídit nejen to, aby byla odvedená práce na jednotlivých částech interiéru kvalitní a podle představ klienta, ale také to, aby na sebe jednotlivé činnosti co nejplynuleji navazovaly a celá rekonstrukce tak byla provedena za co nejkratší možnou dobu,“ upozorňuje Anke.

Dle ní ovšem spočívá hlavní poselství interiérového designéra v úplně jiné rovině. „Přestože má každý designér svůj rukopis a očekává se, že bude jeho styl na výsledné realizaci viditelný, jde především o klienta a jeho pocity. V drtivém množství případů se totiž zabývám realizacemi interiérů, které mají být pro někoho domovem, a to je úkol vyžadující notnou dávku empatie. Právě doma bychom se měli cítit pohodlně a bezpečně a toho docílíme jedině tak, že bude interiér odpovídat nejen našemu vkusu a stylu, ale také našim potřebám,“ popisuje Anke Glut. I z toho důvodu je před samotnou spoluprací nutné, aby byli designér a klient na stejné vlně.

„V momentě, kdy mě klienti osloví, potřebuju nejen vidět aktuální stav interiéru, ale zejména se s klienty potřebuji sejít a popovídat si o jejich očekáváních. Dle mého má být totiž dobrý interiérový designér především zkušený psycholog, který by měl být schopen velmi jasně určit, co se od výsledku očekává. Proto je pro mě stěžejní porozumět potřebám klienta, jeho vkusu a jeho každodennímu životu a rutinám. Jedině tak poté mohu zrealizovat něco, kde se bude ten daný člověk či rodina cítit opravdu jako doma,“ říká Anke.

Její slova přitom potvrzují i předešlé projekty, ve kterých můžeme spatřit Anke nezapomenutelný rukopis a přitom je viditelné, že je každá realizace jiná a vytvořená s ohledem na potřeby klienta. „Mám ráda jasné koncepty a hojně využívám přírodní materiály, jako je dřevo, beton či kov. A přestože tyto prvky uvidíte ve většině mých projektů, každý z nich byl vytvořen přímo na míru. Na jaře tohoto roku jsem například realizovala bydlení jedněm nadšeným pejskařům, kteří vlastní pitbul teriéra a kanárskou dogu. Proto jsem se zaměřila na to, aby bylo v interiéru co nejvíce volného prostoru, žádné odkládací stolky či stojací lampy a veškerou dekoraci jsem umístila na strop či na zdi. Něco naprosto jiného pak byl byt o velikosti 3 + kk, který jsem realizovala před několika týdny. Ten byl navržen a zrealizován pro milovníky starožitného vybavení, které jsem zkombinovala s moderními prvky. A přestože se může zdát, že bude tato kombinace roztříštěná a zmatečná, výsledný efekt budoucí obyvatele bytu velmi mile překvapil. A o to především jde. Určit preference klienta a zrealizovat je tak, aby byl výsledek harmonický a klient se ve svém obydlí cítil bezpečně a pohodlně,“ uzavírá Anke Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: