Dny otevřených dveří na středních školách v Praze nabízí mnoho možností. Kterou vybrat?

Dny otevřených dveří na středních školách v Praze nabízí mnoho možností. Kterou vybrat?

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Rozhodovat se v patnácti letech o tom, jak bude vypadat náš celý život, je nemyslitelné a následky jsou často katastrofální. Sny rodičů se navíc nemohou více lišit od snů dětí. Kterou školu tedy vybrat, abychom došli ke zdárnému kompromisu a měli otevřené dveře, kam se nám zachce?

To, zda jsou děti spíše studijní typy nebo tíhnou k manuální práci, většinou víme již od jejich útlého věku. To by také měla být první otázka, kterou si jako rodiče položíme. Odpověď však spoustu rodičů není schopno akceptovat. Jenže doba, kdy byla maturita nutností a vysokoškolský titul příjemným bonusem, je již dávno pryč. Český školský systém umožňuje vysokou školu vystudovat prakticky každému, což má za následek spoustu odborníků a profesionálů, kteří však nikdy nepřišli do kontaktu s opravdovou prací, nemají zkušenosti a často končí na úřadu práce. Jedná se o začarovaný kruh, který nikdo ne a ne prolomit.

Na druhou stranu trh práce trpí akutním nedostatkem lidí znalých manuálních řemesel. Tento poznatek se naštěstí pomalu, ale jistě vkrádá do mysli jak rodičů, tak jejich potomků, a tříleté výuční obory jsou opět v módě. Existuje totiž několik nesporných kladů, které s sebou učiliště přináší. „Výuka se u nás pravidelně střídá s praxí, a dítě tak přijde do kontaktu s prací již od prvního ročníku. Navíc mají žáci možnost získat mnoho kontaktů a po dosažení výučního listu je shánění práce o poznání jednodušší.“, říká zástupkyně ředitelky SOU Písnice Daniela Řepásková. Obrovské procento studentů, které učiliště dokončí, navíc většinou otevírají své vlastní podniky a ve finále se mají mnohem lépe než řadoví zaměstnanci, kteří maturovali na gymnáziích, obchodních akademiích apod. Na rozdíl od studentů na těchto školách mají totiž jasně vymezeno své pole působnosti a místo toho, aby uměli od všeho něco, znají jednu problematiku naprosto dokonale. V současné době jsou práce jako řezník, zámečník či truhlář velice dobře ohodnoceny a je známo, že zákazníci si za tyto služby rádi připlatí, pokud budou odvedeny kvalitně.

„U nás žákům nabízíme jak tříleté obory, tak jeden  čtyřletý obor. Po dokončení výučního listu je rovněž možné přihlásit se na dvouleté nástavbové studium, které je také zakončeno maturitou. V posledních letech však evidujeme nárůst zájemců do tříletého oboru Řezník – uzenář. Absolventi tohoto oboru jsou po třech letech schopni pracovat naprosto samostatně a po dokončení studií nepotřebují další roky získávat praxi, jsou okamžitě připraveni zapojit se do provozu.“, dodává paní Řepásková. Je navíc známo, že gastronomické obory jsou nejsnazším východiskem k získání dobře ohodnocené práce.

Dny otevřených dveří SOU Písnice probíhají jak v lednu, tak v únoru. Nejbližší termín je 20. ledna. Pokud přemítáte, že by právě vaše díte bylo na vysoké škole nešťastné, zvažte možnost učiliště. Vždy je tu totiž možnost dodělat si maturitu a poté jít klidně i na vysokou. Stejně tak ale vašemu potomkovi zajistíte, že bude doopravdy něco umět.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: