Rozhodnout se, zda nemovitost darovat či vypořádat v dědickém řízení, není jednoduché. Svou roli v tom hrají i vztahy v rodině. Zvolíte-li tradičně dědictví, zbavíte se jako vlastník nemovitosti zodpovědnosti za výsledek vypořádání majetku. Pro ty, kteří jsou vašimi dědici, to není vždy jednoduchý proces. Na druhé straně i darování může mít svá úskalí. Co se vyplatí více z hlediska daňových povinností? Jaká jsou pro a proti obou řešení?
Řešit pozůstalost po někom blízkém je vždy nepříjemné a nutnost zaobírat se daňovými povinnostmi tomu příliš nepřidává. Vyznat se v daňových předpisech není jednoduché, a proto jsme pro vás připravili jednoduchý a stručný přehled.
Nemovitost získaná v dědickém řízení
„První dobrou zprávou je, že u darování i dědictví se od 1. ledna 2014 již neplatí darovací ani dědická daň. Čemu se ale určitě nevyhnete, je poplatek pro notáře během dědického řízení. Výše poplatku je určena z odhadní ceny nemovitosti vypracované znalcem. Čím dražší hodnota nemovitosti, tím větší bude poplatek. Náklady tak mohou být vyšší než při darování nemovitosti od osoby v přímém příbuzenském vztahu. Vyhnete se také platbě daně z nabytí nemovitosti, tu platí kupující pouze při běžné koupi nebo směně nemovitosti,“ říká Vladislava Kindlová, obchodní ředitelka rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která poskytuje komplexní realitní servis v oblasti Berounska, středních Čech a Prahy.
V případě, kdy se rozhodnete nemovitost si ponechat, budete muset platit běžnou daň z vlastnictví nemovité věci. „Vaší povinností je podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Lhůta pro jeho podání bývá běžně do konce ledna nového roku. Výška vypočteného základu daně je ovlivněna výměrou bytu. Požadavek na její zaplacení by měl přijít během první poloviny roku,“ dodává Kindlová.
Pokud se rozhodnete pro prodej nemovitosti získané v rámci dědictví, připravte se, že zaplatíte daň z příjmu. Výpočet základu daně je v tomto případě rozdílem pořizovací a prodejní ceny. Pořizovací cenou je při dědictví hodnota určená odhadcem během dědického řízení. „Daň z příjmu zaplatíte také v případě, kdy jde o dědictví po nepříbuzné osobě. Platit také musíte v situaci, kde měl předchozí zesnulý majitel nemovitost méně než pět let. Jestliže však šlo o nemovitost, která danému člověku patřila více než pět let, daň neplatíte,“ vysvětluje Vladislava Kindlová.
Nemovitost získaná darem
Při darování záleží, kdo vám nemovitost daruje. Daň z příjmu se totiž podle zákona neodvádí z daru od příbuzného v přímé linii (např. děti či vnuci) a ve vedlejší linii, pokud jde třeba o sourozence, tetu, strýce, synovce, neteř, manžela, manžela dítěte nebo rodiče manžela. Stejné je to v případě, kdy vám nemovitost daruje osoba, s níž poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku ve společné domácnosti bezprostředně před získáním daru. V ostatních případech se daň z příjmu odvádí. U darů platí výjimka u daru v hodnotě nižší než patnáct tisíc korun, ale to je u běžných cen nemovitostí zcela bezpředmětné a osvobození se vás týkat nebude.