Chystáte se Vánoce trávit na horách? Zabezpečte váš byt před tzv. svátečními zloději

Chystáte se Vánoce trávit na horách? Zabezpečte váš byt před tzv. svátečními zloději

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Vánoce se nezadržitelně blíží a nejedna rodina se chystá vyměnit městský ruch za klidnou a romantickou krajinu na horách nebo dokonce pobyt v teplých krajinách. Dlouhý seznam povinností, co všechno je třeba před odjezdem zajistit, však obvykle postrádá jednu důležitou položku – a tou je zabezpečení bytu. Nepřítomnost obyvatel v domácnosti je lákavou pozvánkou pro zloděje, zejména v čase letních a zimních dovolených. Jak zvýšit bezpečí vašeho domova, poradí Jaroslav Pecka z české firmy NEXT.

Kvalitní vstupní dveře vás spolehlivě ochrání

„Pokud se rozhodnete pro prevenci vloupání, smysluplné je začít u dveří. Jsou hlavním vstupním místem většiny zlodějů. Pokud lupič vnikne oknem, zabráníte mu vynášet lup pohodlně a nenápadně dveřmi. Bezpečnostní dveře, které odpovídají třetí, lépe však čtvrté bezpečnostní třídě, jsou nejzákladnějším systémem pro ochranu vašeho domova,“ říká Jaroslav Pecka z české firmy NEXT, která se už třicet let zabývá vývojem a výrobou různých typů bezpečnostních dveří.

Zatažené žaluzie, nezabezpečená okna

Zloději s oblibou využívají ke vstupu do domácností okna, zvláště u bytů, které se nacházejí v přízemí či nízkých podlažních patrech. Před odjezdem na dovolenou proto nezapomeňte okna důkladně zavřít. Pozor na zatažené závěsy nebo stažené žaluzie. Všem kolemjdoucím včetně potenciálních zlodějů, kteří si ve vašem okolí mohou zrovna mapovat terén, tímto dáváte neklamný signál, že nejste delší dobu doma.

„Účinné řešení na zabezpečení oken představují ochranné a bezpečnostní fólie, které se dají pořídit za několik set korun. Velice důležitý je pak psychologický moment překvapení zloděje z toho, že narazil na neočekávanou překážku. Tato okolnost ho buď zcela odradí, nebo přinejmenším zdrží a zvýší pravděpodobnost, že bude vyrušen a svůj plánovaný lup nedokoná,“ upozorňuje Jaroslav Pecka.

Požádejte souseda o pomoc

Během vaší nepřítomnosti se snažte vzbudit dojem, že u vás někdo je. Odborníci doporučují nainstalovat si domů elektronické spínací zařízení, které se podle nastavení samo rozsvěcí. Nebo alespoň poproste souseda, s kterým máte dobré vztahy, aby vám pravidelně chodil zalévat květiny a kontrolovat domácnost. Klíče mu předejte osobně, nenechávejte mu je pod rohožkou, v květináči ani na jiném „tajném“ místě. Domluvte se s ním také, že vám vybere poštovní schránku v případě, že by začala přetékat dopisy, letáky a další doručenou poštou.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: