Chystáte se v zimě za sluncem? Na tohle si dejte pozor

Chystáte se v zimě za sluncem? Na tohle si dejte pozor

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Čím dále více Čechů dává před mrazem a horskými středisky přednost prosluněným písčitým plážím ve vzdálených destinacích. Mimo jiné proto, že ceny pobytů v cizokrajných končinách zaznamenaly citelný pokles a může si je dovolit stále více turistů. Vycestovat do teplých krajin, zatímco u nás mrzne, až praští, se může zdát jako pohádkový sen. Aby se nezměnil v noční můru, je třeba myslet na několik základních opatření.

Krajů, kde se i přes zimu drží tropické teploty, je celá řada. Bali, Dominikánská republika, Maledivy, Kuba, Kanárské ostrovy, Spojené arabské emiráty nebo třeba Srí Lanka. Tyto a mnohé další exotické končiny lákají turisty z celého světa na teplé klima i na odlišné kulturní a sociální prostředí. Představují nejen příjemný způsob, jak si prohřát zimou zkřehlé kosti, ale nabízejí dobrodružný výlet za poznáním jiné mentality a kulturních zvyků. Není to však jen o osvěžující změně a odreagování. Ještě předtím, než do cílové destinace vyrazíte na dovolenou, je třeba zjistit několik základních informací a zařídit vše potřebné pro to, abyste si dovolenou užili v klidu a bez zbytečných starostí.

Jiný kraj, jiný mrav

Co je na jednu stranu lákavé a fascinující, se lehce může stát kamenem úrazu při chabých znalostech dané lokality. Pakliže prahnete po autentických zážitcích, měli byste především dobře vědět, kam se vlastně vydáváte, a mít alespoň minimální povědomí o tom, podle jakých psaných i nepsaných pravidel se řídí život za bránami hotelového resortu. Nedělejte si o dané pevninské nebo ostrovní zemi obrázek jen na základě kýčovitých ilustračních obrázků v katalogu cestovní kanceláře. Respektujte kulturní, sociální a náboženské odlišnosti dané země a nepokoušejte se agresivně domáhat svých středoevropských „práv“. Zapátrejte v bezbřehých vodách internetu a zjistěte si, jaké chování je ve zvoleném exotickém kraji nepřípustné a společensky nevhodné.

Cestovní pojištění je nezbytné

Uzavření cestovní pojistky s vyššími limity je pro daleké cesty nutností. Celková suma vyplacená na pojistku může být dražší než u standardních dovolenkových destinací, avšak v porovnání s celkovými náklady na cestu je to zanedbatelná položka. Větší rozsah pojištění odpovídá větší míře rizika. Do exotických zemí vás pojistí každá pojišťovna, sazby za pojistky se liší podle pojistných pásem, jež jsou běžně rozdělena na Evropu, USA a zbytek světa. Zajímavou nabídku si pro své klienty připravila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. Při sjednání rodinného pojištění získáte slevu 20 %, u skupinového sleva činí 10 %, studenti mohou mít cestovní pojištění zcela zdarma. Vybírat můžete z pestré nabídky produktů, jež vás na cestách zabezpečí před všemožnými hrozícími riziky.

Preventivní očkování a potřebné dokumenty

Cestovatelé by si měli také zjistit, zda pro vybranou destinaci neplatí vízová povinnost nebo nutnost zaopatřit si jiné dokumenty potřebné k bezproblémovému vycestování a vstupu do země. Stejně tak by si měl každý vyhledat informace, zda není nutné podstoupit příslušná očkování. Všechny tyto informace najdete pohromadě na webových stránkách ministerstva zahraničí.

Klimatické změny a teplotní šok

Let do vzdálených exotických končin je spojen rovněž s přesunem mezi časovými pásmy. Změna se však týká i zásadního rozdílu teplot. Někdy dokonce při přeletu ze zimy do parného tropického ráje může jít i o rozdíl několika desítek stupňů Celsia, což je velká zátěž pro organismus. Pomohou taková opatření, jako je postupná aklimatizace, tj. neskočit z oteplovaček rovnou do plavek, vyšší přísun vitaminů, dostatek spánku ve větrané místnosti a nepřepínání fyzických sil zkraje dovolené.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: