Cestování strojem času, cílová stanice: středověk

Cestování strojem času, cílová stanice: středověk

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Chce se zúčastnit bohapustého hodování ve středověké krčmě, pobavit se přesně ve stylu tohoto temného období a večer zakončit ulehnutím v jizbě s typickým vybavením a sociálním zařízením? Pohybovat se napříč staletími nikdy nebylo snazší. Na tento netradiční výlet vezměte celou rodinu – o zábavu bude postaráno pro všechny rodinné příslušníky.

Nasajte atmosféru nelítostného středověku

Vítejte v dávných dobách, kdy na hradech vládli králové, královský dvůr byl plný služebníků, řemeslníků a kejklířů, v lesích číhali lapkové, cestami známými i neznámými vandrovali poutníci a o srdce urozených dam sváděli boje udatní rytíři. Středověk, doba krutá stejně tak jako fascinující. Nechte za sebou všední svět, starosti vypusťte z hlavy a vydejte se na vzrušující putování dávnověkem, na které budete ještě dlouho vzpomínat. Jen si dejte pozor, abyste se nepřipletli do nějaké šarvátky, nestali se obětí vrhače nožů nebo nesváděli boj o poslední sousto s hladovým žebrákem. Máte-li potomky, vezměte je s sebou, dobový program nabízí plno zábavy dokonce i pro ty nejmenší. Nudit se nebude žádný rodinný příslušník.

Novodobý restaurační koncept

Koncept restauračních zařízení ve stylu hradního stolování 13. století je velmi oblíbený, zvláště v posledních letech zažívá nevídaný boom. Historicky první středověká krčma u nás byla otevřena v r. 2003 v malé obci Dětenice na Mladoboleslavsku, jen kousíček od Prahy. Vyhlášené místo se od té doby rozrostlo na celý resort nabízející rozmanité spektrum volnočasového vyžití. Dětenický komplex zahrnuje barokní zámek, již zmiňovanou krčmu, pivovar a ubytování dvojího druhu (Středověký hotel pro ty, co ani v noci nechtějí mít od středověkých radostí a strastí oddechu, a příjemný rodinný hotel Rustikal).

„Chceme návštěvníkovi zprostředkovat jedinečný zážitek svého druhu, který se nevyčerpává pouze tím, že si pochutná na lahodné středověké krmi a dá se do řeči s prostořekou obsluhou,“ uvádí Aneta Ondráčková, manažerka dětenického resortu. „Nabízíme zajímavé atrakce a programy i mimo krčmu, řada z nich se těší nebývalé oblibě u dětských hostů. Za zmínku stojí souboje rytířů v blyštivé zbroji na středověkém kolbišti nebo výstava Dětenické peklo, kterou provází pekelná kněžka. Od ní se mohou zájemci dozvědět, jak to v takovém pekle chodí, za jaké hříchy se tam dostanete, no a co by to bylo za prohlídku pekla bez ukázek rozličných způsobů mučení,“ líčí s úsměvem sympatická manažerka. Během léta navíc mají každé úterý a středu děti v doprovodu dospělých vstup do celého areálu zdarma.

Gurmánská turistika

Samotná návštěva krčmy je zážitkem sama o sobě. Už uvedení do krčmy neprobíhá podle stolovacích zvyků 21. století. Připravte se na bodrý personál s poněkud nevybíravou staročeskou mluvou, stejně jako na to, že si nebudete vybírat z klasického menu, ale z „žrádelníku“. Doporučujeme ochutnat nějakou vyhlášenou středověkou specialitu, nejlépe maso připravované na otevřeném ohni. Jíst ho budete rukama, pochopitelně. Během hodování budou zaměstnány nejen vaše chuťové pohárky, ale doprovodný program zajistí také pastvu pro oči. Sličné tanečnice, fakíři, šermíři, ohňová show, souboje těžkooděnců… to vše se postará o nevšední zážitek. A to, že budete obsluhou nazýváni holotou či holomky, by vás už nemělo vyvést z míry.

Foto: Wikimedia.org

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: