Český realitní trh ožil. Svítá po zrušení daně z nabytí nemovitosti naděje na dostupnější bydlení?

Český realitní trh ožil. Svítá po zrušení daně z nabytí nemovitosti naděje na dostupnější bydlení?

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ve čtvrtek 30. dubna vláda schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti na základě návrhu ministerstva financí. Roky se mluvilo o zrušení této pro mnohé nelogické daňové povinnosti, několikrát se o tom hlasovalo, ale vždy bezúspěšně. Alena Schillerová znovu slibovala zrušení daně z nabytí nemovitosti už od konce března a nyní slib konečně splnila. Co to udělá s českým realitním trhem? Můžeme se těšit na dostupnější bydlení? Na to jsme se zeptali Jakuba Kindla z rodinné realitní kanceláře Domov Reality se specializací na nemovitosti v Praze a středních Čechách.

Kupující byli až donedávna povinni platit z pořízené nemovitosti daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 % z kupní ceny. Od roku 2016 ji platili kupující ze staveb i pozemků, osvobozeny byly pouze novostavby a nemovitosti získané darem či dědictvím. To se nyní změnilo díky novele zákona, kterou navrhlo ministerstvo financí a vláda ji schválila v navrženém znění. Vládní návrh musí sice ještě schválit ve standardním legislativním procesu parlament, nicméně se dá očekávat, že to bude pouze formalita.

„Po oznámení tohoto rozhodnutí nastal na českém realitním trhu šum. Lidé čekají, co bude, protože ona čtyři procenta mohou představovat celkem podstatnou úsporu. V Praze, kde jsou reality nejdražší, to dnes klidně může být i 200 až 300 uspořených tisíc. Novela by navíc měla mít i zpětnou účinnost – nebude ji platit nikdo, kdo nemovitost zápisem do katastru nabyl v prosinci 2019 a později. Pokud už ji kupující zaplatili, peníze jim budou vráceny,“ říká Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kancelář Domov Reality, která se specializuje na nemovitosti v Praze, Berouně a středních Čechách. Na trhu funguje už 25 let.

Záchrana pro topící se trh?

je více než prozaický – ceny nemovitostí v Česku, v Praze zejména, v posledních letech rostly takovým tempem, že pořídit si vlastní bydlení bylo nedosažitelné i pro střední třídu. „I pro prodejce bylo čím dál náročnější najít solventní zájemce o koupi nemovitosti. Stát by měl v takové situaci spíše vymýšlet přístup, jak lidem přístup k bydlení jako základní lidské potřebě ulehčit. Daň z nabytí nemovitosti byla v tomhle ohledu kontraproduktivní – stát totiž danil peníze již dříve zdaněné příjmovou daní, které si lidé vydělali a našetřili si je pro nákup bydlení. Neočekávaným šířením nového typu koronaviru bude trpět i realitní trh a toto je jedno z opatření, která by ho mohla nastartovat,“ vysvětluje Jakub Kindl z Domov Reality.

Doba je těžká a budoucnost nejistá, řada lidí vlivem koronavirové pandemie přijde o práci nebo bude muset výrazně zredukovat náklady na živobytí. Dají se také očekávat problémy se splácením hypoték. V podobných situacích lidé nejsou ochotní dále se zadlužovat a spíše vyčkávají, co bude. Zrušení daně z nabytí nemovitosti tak může poptávku mírně zvednout a trh s realitami rozpohybovat.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: