Na byty k pronájmu čekají desítky zájemců, jak najít toho pravého?

Na byty k pronájmu čekají desítky zájemců, jak najít toho pravého?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Krize na realitním trhu obrátila pozornost lidí hledající bydlení k nájemním bytům. Ceny nemovitostí totiž dosáhly historického maxima a tento fakt v kombinaci s přísnějšími podmínkami pro získání hypotečního úvěru a s vysokými úrokovými sazbami mají za následek to, že si lidé vlastní bydlení jednoduše nemohou dovolit. Na byty k pronájmu tak v některých lokalitách čekají desítky zájemců. Jak má pronajímatel postupovat, aby našel toho pravého?

Prvotní třídění

Při inzerování nemovitosti online někteří zájemci preferují telefonický kontakt místo e-mailové komunikace. To ovšem často způsobí nepřetržité vyzvánění telefonu a chaotické domlouvání. Pokud můžete, přesměrujte v textu všechny na zájemce výhradně na e-mail a ideálně je pobídněte k tomu, aby o sobě něco napsali. Zajímat by vás mělo zejména to, zda hledají nájem na dobu neurčitou nebo jen na nějakou dobu, kolik osob v bytě bude bydlet, zda mají domácí zvířata a třeba i to, jakou práci dělají. „V dnešní době se jedná o běžnou praxi. Pronajímatelům prvotní informace pomohou k vytřídění těch osob, kterým má smysl nemovitost ukazovat a kterým nikoli. Tón komunikace zároveň pomůže určit, jaké má potenciální nájemník způsoby a jak dovede komunikovat,“ říká David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates. Pokud byste se zájemci mluvili po telefonu, některé informace mohou zůstat nevyslovené až do osobní prohlídky a můžete tak ztratit čas a energii zcela zbytečně.

Prověřte bezdlužnost

Pro každého pronajímatele je asi zásadní, aby nájemník platil včas a celou částku a aby byl schopný dát dohromady vratnou kauci. U nájemníků neplatičů pak většinou dochází k problémům i v souvislosti s odběrem energií, nepříjemnosti pak musí řešit většinou právě majitel nemovitosti. Není proto od věci prověřit bezdlužnost nájemníka. To lze několika způsoby, například až po získání osobních údajů při podpisu smlouvy. Tehdy je však již většinou pozdě. Od nájemníka však můžete žádat potvrzení o bezdlužnosti ještě před prvním setkáním. Podle Davida Novotného je i tento krok běžný. „Zájemce si prověřují i realitní kanceláře, je to zcela běžné. V dnešní době má navíc k těmto informacím každý pohodlný přístup a za pár korun lze získat kompletní výpis. Nebojte se tak vážné zájemce poprosit o přinesení příslušného lejstra. Datum by nemělo být starší než jeden měsíc. Věřte, že nebudete jediní, kdo to žádá a potvrzení bude zájemce potřebovat i pro jiné pronajímatele,“ vysvětluje.

Reference od předchozího pronajímatel

Pokud byl nájemník již dříve v nájmu a pokud vše probíhalo v pořádku, neměl by mít problém poskytnout kontakt na předchozího pronajímatele. U toho si můžete ověřit, jak probíhalo placení nájmu a zda byl byt navrácen v dobrém stavu. Tuto informaci prověřte až jako poslední, ať neztrácíte čas obvoláváním velkého množství lidí.

Dejte na intuici

Osobní setkání se zájemci je důležité i z toho důvodu, abyste věděli, jaký na vás zájemce udělá dojem. Věřte své intuici a vyberte takového zájemce, který je vám sympatický a s kým se vám dobře komunikuje. „I realitní makléři se se zájemci o pronájem setkávají, je to důležitá součást celého procesu. Na jednu prohlídku si stačí vyhradit patnáct dvacet minut. Připravte si otázky, které vás zajímají a jakmile vám někdo padne do oka, hned si řekněte termín, kdy by se měl zájemce závazně vyjádřit. Pomůže vám to s organizací,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: