Bezpečný domov začíná u vchodových dveří. Jak je vybrat?

Bezpečný domov začíná u vchodových dveří. Jak je vybrat?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Bezpečnostní dveře v současnosti volí čím dál více lidí. Jedná se totiž o jeden kus vybavení domácnosti, který dokáže ochránit jak soukromí, tak i majetek a v mnoha případech i zdraví svých obyvatel. Na druhou stranu nejsou bezpečnostní dveře nikterak levnou záležitostí, a tak je při jejich výběru na místě pečlivost a obezřetnost.

Společností, které bezpečnostní dveře dodávají, je však nespočet a není jednoduché se v nabídce zorientovat. V potaz je nutné brát bezpečnostní kategorie či to, zda mají dané dveře certifikát bezpečnosti. Nejste-li ovšem odborník z oboru, nelze očekávat, že jsou pro vás výše zmíněné pojmy o něčem vypovídající. Problematika bezpečnostních dveří je vskutku poměrně obsáhlá.

Jako první byste při výběru měli zohlednit to, jakou kategorii bezpečnostních dveří potřebujete. Těch dle legislativních norem rozlišujeme celkem šest. Kategorie první je nejnižší a dle odborníků se nedá hovořit o přílišné odolnosti. „Dveře první či druhé kategorie nemají příliš vysokou míru odolnosti a bez nadsázky je lze otevřít během pár minut za pomocí obyčejného nářadí,“ vysvětluje Jaroslav Pecka, obchodní ředitel společnosti NEXT, která se zabývá výrobou bezpečnostních dveří již třicet let. Spolehlivou ochranu zajistí dveře třetí bezpečnostní kategorie, které disponují sedmnácti až devatenácti jistícími body. „Hovoříme-li o bezpečnostních dveří do domácnosti co do spolehlivosti, doporučoval bych se poohlížet po třetí a čtvrté bezpečnostní kategorii, které jsou nejčastější volbou většiny zákazníků. Vyšší kategorie jsou poté vhodné spíše do nejrůznějších institucí a jejich instalace do domácností není běžná,“ dodává Pecka.

Pozor byste si měli dát i na nekvalitní dveře dovážené ze zahraničí. „Výroba a testování bezpečnostních dveřích jsou poměrně nákladné, což se samozřejmě odráží i na ceně. Není tak výjimkou, že lidé sáhnou po levnějších variantách. Jejich kvalita je ovšem diskutabilní a nezřídka se jedná o dveře, které se jako bezpečnostní pouze tváří. Dováženy jsou většinou z Polska či z Číny a v praxi pro zloděje nepředstavují prakticky žádnou překážku. Cena by tak v tomto případě neměla být určující, ale zajímat by nás měl výrobce a země původu,“ říká Jaroslav Pecka.

S tím jdou ruku v ruce již zmiňované certifikáty, které by měly být vystaveny nejen na výrobek jako takový, ale i na proces výroby. „Certifikační úřad kromě dveří kontroluje i výrobu, což je záruka toho, že se k zákazníkovi dostal výrobek, který zakoupil. Certifikát by měl obsahovat označení certifikačního orgánu, evidenční číslo certifikátu, označení výrobce, uvedení bezpečnostní třídy dle evropské normy, název výrobku a jeho stručnou charakteristiku, razítko a podpis certifikačního orgánu. Tyto údaje si je tak při převzetí dveří vhodné ověřit,“ uvádí Pecka.

Ten ale zároveň dodává, že výše zmíněná rizika lze eliminovat výběrem solidního výrobce. „Přestože je dobré znát alespoň základní pojmy, které s bezpečnostními dveřmi souvisí, vyberete-li si slušného výrobce a dodavatele, odpadne vám mnoho starostí. My našim zákazníkům například nabízíme nejen poradenský servis, ale i zaměření zdarma. Zákazníkovi na místě realizace vše vysvětlíme a poradíme mu, jaké dveře vybrat. Do konce prosince nyní navíc nabízíme slevu patnáct procent na jakýkoli model bezpečnostních dveří,“ uzavírá Jaroslav Pecka za společnost NEXT.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: