Bez kauce ani ránu: Co o ní musíte vědět?

Bez kauce ani ránu: Co o ní musíte vědět?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Kauce neboli jistota je jedním z nejvyšších nákladů, který na nájemníka při stěhování do nového bytu čeká. Mnozí v dnešní době tvrdí, že se jedná o přežitek. Kauce však pronajímateli poskytuje především jistotu a bez ní je obtížné nájemníkovi věřit. Jak vysokou kauci můžete požadovat a jaké má náležitosti?

Pojistka proti škodám

Přestože pro některé nájemníky může složení kauce před nastěhováním představovat problém, pronajímatel má právo ji vyžadovat. Funguje jako pojistka pro řadu nechtěných situací, jako je například neplacení nájemného nebo náhrada škody, která mohla vzniknout na vybavení bytu. „Škody na vybavení zařízení bytu jsou častější než byste si mysleli. A ne vždy se musí nutně jednat o škody  způsobené problémovými nájemníky. Běžné škody mohou vzniknout i z neopatrnosti a ne každý nájemník je schopen při ukončení nájmu dát byt zpět do toho stavu, v jakém byl při uzavření nájemní smlouvy.“ Říká David Novotný ze společnosti Bohemian Estates, která se zabývá správou pronájmů. Drobné škody jsou dle něj na denním pořádku. Společnost však pronajímatelům nabízí variantu správy pronájmu, při které je garantováno nejen samotné nájemné, ale i navrácení bytu zpět ve stejném stavu. „Pro naše klienty je tohle určitě přidaná hodnota, protože se nemusí starat o malování, opravy apod. Pokud si zvolí tuto službu, garantujeme to, že byt vrátíme v původním stavu,“ doplňuje.

Výše kauce

Výše kauce může být stanovena až na hranici trojnásobku měsíční platby nájemce. Do měsíční platby spadá jak měsíční nájemné, tak poplatky za služby. Platí-li tedy nájemník se vším všudy 30 tisíc korun, pronajímatel může vyžadovat kauci 90 tisíc korun. Tento postup však není tolik běžný a nejčastěji pronajímatelé chtějí kauci ve výši jednoho měsíčního nájmu. Dle Novotného je to málo. „Vše šlo nahoru, i ceny materiálů apod. Pokud Vám tedy vznikne nějaká škoda, oněch 30 tisíc ji nemusí ani pokrýt. Doporučuji kauci stanovit alespoň ve výši dvou měsíčních nájmů. To samé platí v případě, že nájemník neplatí. Než ho vůbec může pronajímatel podle zákona z bytu vystěhovat, dojde minimálně k pětiměsíčnímu výpadku,“ dodává Novotný.

Platby ve splátkách

Zákon umožňuje kauci pronajímateli splatit i ve splátkách. Splátky ovšem není dobré rozložit do příliš nízkých splátek a v zájmu pronajímatele je, aby byla splacena nejdéle do tří měsíců. Na druhou stranu, jde o krok, který pronajímateli umožní získat takovou částku, jakou si představuje.

Započtení kauce

V případě, že dojde ke škodě, započtení pohledávek je způsobem uhrazení kauce zpět nájemníkovi. V případě nedoplatku na nájemném je výše pohledávky zpravidla zřejmá. Co ale v situaci, kdy z kauce chcete uhradit případnou škodu? „V takovém případě by pronajímatel měl vyčíslit škody a umožnit nájemníkovi do vyčíslení nahlédnout. Stává se ale i to, že nájemník výši škody rozporuje, a pak často nezbývá nic jiného, než o výši škody vést soudní spor. Což je ale cesta zdlouhavá a pro mnoho lidí úplně zbytečná,“ uzavírá David Novotný za společnost Bohemian Estates.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: