5 rad, které vám pomohou přestat kouřit

5 rad, které vám pomohou přestat kouřit

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Děsivé statistiky o kouření cigaret a jeho následcích jsme všichni slyšeli a četli několikrát za život. Přesto v České republice pravidelně kouří až pětina obyvatel. Většina z nich však minimálně jednou za život chtěla či zkoušela přestat. Kouření ale není jen zlozvyk, jedná se o fyzickou a psychickou závislost, které je těžké se zbavit. My pro vás ovšem máme pět rad, které vám mohou celý proces ulehčit.

Mějte své důvody stále na očích

Přestat kouřit můžete chtít ze spousty důvodů. Může vám jít hlavně o zdraví, může si to přát váš partner nebo chcete jednoduše ušetřit peníze. Všechny zmíněné i ty nezmíněné důvody jsou dost dobré, ale není výjimkou, že se na ně v krizových situacích lehce zapomíná. Proto doporučujeme si napsat seznamů důvodů, které vás k tomuto kroku vedou, a mít jej stále na očích. Napište si ho do diáře, na ledničku, na vchodové dveře a do telefonu. Když si budete denně připomínat, proč to celé podstupujete, bude Vás to spíše motivovat a o to větší šanci na úspěch máte.

Myslete v číslech

Člověk má tendence emoce a pocity strkat do nejzazších koutů mysli. Jakmile přestanete kouřit, stává se, že po pár týdnech už nevíte, jak jste se cítili a co vás k tomu všemu vlastně vedlo. Kromě toho, že budete mít na očích důvody, proč přestáváte kouřit, může Vám pomoci i pár statistik. Například to, kolik měsíčně ušetříte peněz a času. Dokonce existují i nejrůznější aplikace, do kterých pouze zadáte vstupní data a které následně běží na pozadí a počítají vám ušetřené peníze, čas či počet nevykouřených cigaret. Průběžně tak můžete sledovat, jak pokračujete a stále se zvětšující čísla Vás mohou potěšit a motivovat.

Jen jedna cigareta neexistuje

Jakmile s kouřením skoncujete, je pravděpodobné, že již po měsíci dosáhnete bodu, kdy nebudete na cigaretu mít chuť. Takové momenty však často vedou k tomu, že si lidé jednu cigaretu nakonec dají. Ať už proto, že chtějí zkusit, jak bude po takové době chutnat nebo proto, že si jednoduše myslí, že tím nic nezkazí. Pravda je však taková, že neexistuje nic takového jako jedna cigareta. O to více to platí pro čerstvého nekuřáka. Vězte, že pokud si dáte jednu, za pár týdnů si dáte další a pak další a než se nadějete, bude váš zlozvyk zpět a ještě silnější. Odolejte tedy nutkání dát si tu „jednu“ cigaretu, která vám dost pravděpodobně zničí veškeré snažení.

Nestyďte se říct si o pomoc

V současnosti existuje hned několik odborných metod, které pomáhají v boji s kouřením. Mimořádně úspěšná je i metoda biorezonance, což je terapie založena na práci s frekvencí nikotinu a v Čechách se jí věnuje pražská biorezonanční ordinace Bionce. Ta nabízí tři druhy terapií podle míry podpory pro klienta a statistiky uvádí, že až 80 % klientů má po absolvování terapie pocit, jako by nikdy nekouřili. Biorezonance přitom není finančně náročná a nestojí Vás ani tolik, kolik většina lidí měsíčně prokouří. Důležité je si ale umět říct, že potřebujete pomoc. Ne vždy je možné skoncovat s kouřením na vlastní pěst a pokud za sebou již máte neúspěšné pokusy, je pro Vás odborný a prověřený přístup to pravé.

Dejte si do těla

S nekouřením je často spojena i určitá změna životního stylu. Mnoho lidí se během tohoto procesu snaží lépe jíst či sportovat. Sport zde přitom působí nejen jako rozptýlení, ale vyplavují se Vám díky němu endorfiny, které jsou známé jako hormony štěstí. Pokud se tak budete cítit „pod psa“, doporučujeme na sebe hodit sportovní úbor a dát si do těla. Zaženete tak černé myšlenky a s těmi třeba i chuť na cigaretu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: